Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pakistan ordusu alarm halinde

26 Aralık 2008 / 16:19
Hindistan'ın gerekirse güç kullanacağını açıklamasına sessiz kalmayan Pakistan, bunun üzerine ordudaki izinleri iptal etti ve birliklerini sınıra kaydırdığı ileri sürüldü.
Pakistan'ın, Afganistan sınırındaki binlerce askerini Hindistan sınırına kaydırmaya başladığı ileri sürüldü.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen Pakistanlı istihbarat yetkilileri, askerlerin Hindistan sınırına sevkıyatına başlandığını söyledi.

Bölgedeki Associated Press muhabiri de 40 araç dolusu askerin Güney Veziristan'dan ayrıldığını bildirdi.

Hindistan'ın Mumbai kentindeki saldırıların ardından Pakistan ile Hindistan arasında gerilim artmıştı. Pakistan ordusundan üst düzey bir yetkili, bugün yaptığı açıklamada, orduda izinlerin kaldırıldığını belirtmişti.

Hindistan, geçen ay 171 kişinin öldüğü Mumbai'deki saldırılardan, Pakistan'da üslenen Leşker-i Tayyibe örgütünü sorumlu tutuyor ve Pakistan'ı sorumluluklarını yerine getirmemekle suçluyor.

Saldırılardan sonra nükleer güce sahip her iki ülke de çatışma çıkmasını istemediklerini beyan etmekle beraber, Yeni Delhi güç kullanmayı gözardı etmediğini bildirmişti. Bunun üzerine Pakistan da Hindistan'dan gelebilecek saldırılara yanıt vereceğini duyurmuş, ordusunu alarma geçirmişti.

Pakistan ordusunda izinler iptal

Pakistan ordusunda, Mumbai saldırılarından sonra ortaya çıkan gerilimden dolayı izinlerin iptal edildiği bildirildi.

Pakistan ordusundan üst düzey bir yetkili, geçen ay Hindistan'ın Mumbai kentinde düzenlenen terörist saldırılardan Yeni Delhi'nin İslamabad'ı suçlamasından sonra ortaya çıkan gerilim nedeniyle askerlere izin verilmeyeceğini söyledi.

Hindistan, 171 kişinin öldüğü Mumbai saldırılarından Pakistan'da üslenen Leşkeri Tayyibe örgütünü suçlamıştı. Pakistan ise iddialarıyla ilgili olarak Hindistan'dan kanıt sunmasını istemişti.

Saldırılardan sonra her iki ülke de çatışma çıkmasını istemediklerini beyan etmekle beraber, Yeni Delhi güç kullanmayı göz ardı etmediğini bildirmişti.

Bunun üzerine Pakistan da Hindistan'dan gelebilecek saldırılara yanıt vereceğini kaydetmiş, ordusunu alarma geçirmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri