Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pakistan’a Acil Yardım Çağrısı

13.05.2009 11:28
Taliban ile mücadelede zorlanan Zerdari hükümeti, uluslararası yardım talebinde bulundu.
Pakistan ordusu ile Taliban arasındaki çatışmalar şiddetleniyor. Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ise Taliban’a uluslararası yardım talebinde bulundu. Zerdari, Taliban güçleriyle bir süredir devam eden çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen yüzbinlerce sivil için uluslararası yardım çağrısında bulundu. Zerdari çağrısını, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’la görüşmesinin ardından yaptı.

Genel Sekreter Ban da, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, operasyonun sürdüğü Svat vadisindeki insani durumun kendisini kaygılandırdığını söyledi. Birleşmiş Milletler, 2 Mayıs’tan bu yana kamplara ve merkezlere Svat, Buner ve Dir bölgelerindeki evlerini terk eden 360 bin 600 kişinin kayıt yaptırdığını bildirdi. Pakistan hükümeti, halkın ordu ile Taliban üyeleri arasındaki şiddetli çatışmalardan kaçmasına imkan sağlamak için Svat Vadisi’nde uyguladığı sokağa çıkma yasağını önceki gün 7 saat için kaldırmıştı.

Taliban: 12 kayıp verdik

Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik ise, son 5 günde 750 kişinin öldürüldüğünü açıklarken, Svat Vadisi’nde operasyonun devam ettiği, yeni hava saldırıları düzenlendiği kaydedildi. Malik, perşembe günü başlayan operasyonun “tek bir Taliban kalmayıncaya kadar” devam edeceğini belirtti.

Bu arada, Bugün Pakistan gazetelerine açıklamada bulunan Taliban sözcüsü Müslüm Han, direnişe devam ettiklerini ve Pakistan hükümetinin iddia ettiği gibi kayıplarının 750 değil, 12 olduğunu açıkladı. Müslüm Han, saldırıların daha da şiddetleneceğini belirterek, Pakistan ordusunun ABD’nin talimatlarına uymaması gerektiğini söyledi. Saldırılarda şimdiye dek 29 Pakistan askeri öldü, 77 asker de yaralandı.

Yeni strateji

Öte yandan Zerdari, ilerleyen saatlerde Londra’da İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile görüşecek. İngiltere geçtiğimiz günlerde öğrencilerin radikalleşerek Taleban’a katılmalarıyla mücadelede yaptığı yardımlarını artırdığını açıklamıştı. İngiltere’nin önümüzdeki üç yıl için Pakistan’a ayırdığı yardım bütçesinin komşu Afganistan’a ayrılandan daha fazla olduğu belirtiliyor.
Bu haber toplam 690 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri