Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pakistan'da deprem: 135 kişi öldü

29 Ekim 2008 / 09:51
Pakistan'ın güneybatısınını 6.2 büyüklüğünde sallayan depremden sonra ilk gelen bilgilere göre 135 kişi öldü.
Pakistan'ın güneybatısında meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 135'e yükseldiği bildirildi.

Yetkililer, ülkenin yoksul Belucistan vilayetinin kırsal kesiminde şafak sökmeden önce meydana gelen depremde şu ana kadar 135 kişinin öldüğünün teyit edildiğini kaydetti.

Kurtarma ekiplerinin uzak köylere ulaşmasıyla depremdeki can kaybının artmasından endişe edildiğini belirten yetkililer, depremde yüzlerce kişinin yaralandığını, 15 bin kişinin evsiz kaldığını söyledi.

İLK GELEN BİLGİLER

Polis, yerel saatle sabaha karşı meydana gelen ve toprak kaymasına da neden olan depremde ölenlerin çoğunun Ketta kentinin yaklaşık 50 kilometre doğusundaki Ziarat bölgesinde olduğunu belirtti.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü, depremin merkez üssünün Pakistan'ın Ketta kentinin yaklaşık 70 kilometre kuzeydoğusu ile Afganistan'ın Kandahar kentinin yaklaşık 185 kilometre güneydoğusunda yerin 10 kilometre altında olduğunu kaydetti.

Afganistan sınırındaki Baluchistan eyaletinin Ziarat bölgesi polis şefi Dilawar Khan, depremde iki bölgenin kötü etkilendiğini ve bazı evlerin yıkıldığını, sadece bir bölgede 11, diğer bölgede ise 14 kişinin öldüğünü söyledi. Bir başka yetkili de yerel saatle 04.09'da meydana gelen depremde Pishin bölgesinde 2 kişinin öldüğünü, bölgede panik yaşandığını açıkladı.

Ekim 2005'te Pakistan'ın kuzeydoğusu ile Keşmir'de meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde 74 bin kişi ölmüş, 3.5 milyon kişi yerlerinden olmuştu.

19235'te İngiltere mandasındaki Hindistan sınırları içerisinde olan Quetta'yı vuran depremde de yaklaşık 30 bin kişi ölmüştü.

Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri