Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pakistanlı General Artık yeter! dedi

20 Ocak 2009 / 18:36
Altı yılda Pakistan Taliban'ına karşı bin askerini kaybeden Pakistan Ordusu, Petraeus'un ziyareti öncesi sert çıktı.
Pakistan silahlı kuvvetlerinden General Tarık Macid, Taliban direnişine karşı mücadelede dış güçlerin artık daha fazla kendilerine baskı yapmamalarını istedi.

Dış güçlere çağrıda bulunan Pakistan ordusu kendisinden artık daha fazlasının talep edilmemesini isteyerek direnişe karşı mücadelesinde samimiyetini ispat ettiğini bildirdi.

Pakistan, 11 Eylül 2001 New York ve Washington terör saldırılarından beri ABD liderliğindeki "teröre karşı küresel savaşta" en yakın müttefiklerinden biri. Ancak yine de yaranamıyor ve en son Hindistan'ın Mumbay kentinde meydana gelen terör saldırılarında olduğu gibi suçlanabiliyor!

Hindistan, kasımda Mumbay'de meydana gelen terör saldırılarından Pakistan istihbarat örgütlerini suçluyor.

Batılı güçler Hindistan'ın iddialarını açıktan desteklemiyor fakat Pakistan'a Taliban ve El Kaide direnişçilerine karşı savaşta daha fazla yapması gerektiği konusunda baskılarını artırıyorlar. Özellikle Pakistan'ın kuzey batı sınırı yakınlarında yer alan bölgelerdeki direnişin kırılması isteniyor.

Pakistan'ın "teröre karşı savaşta" samimiyetini ispat ettiğini söyleyen Pakistan Silahlı Kuvvetleri komutanlarından General Tarık Macid, dış oyuncuların Pakistan'dan tekrar tekrar daha fazlasını istediklerine dikkat çekerek "Böyle faydası olmayan açıklamalar durmalı." dedi.

ABD Merkez Komutanı General David Petraeus hükümet ve askeri liderlerle görüşmelerde bulunmak üzere Pakistan'da bulunuyor.

Açıklamasında herhangi bir ülke adı zikretmeyen General Tarık Macid, General Petraeus'u kastedip etmediği bilinmiyor.

İngiltere savunma bakanı John Hutton da bu hafta Pakistan'a gitti. Afganistan'da ABD'den sonra en fazla asker İngiltere'nin bulunuyor. İngiltere'de sık sık Pakistan'dan Afganistan'a sızan direnişçilerden şikayet ediyor.

Pakistan'a en fazla yardımda bulunan ülkeler arasında ABD ve İngiltere yer alıyor. Macid, yaptığı açıklamada, "Uluslararası oyuncular zorlayıcı kafa yapısından sıyrılmalılar. Onun yerine söz verilen kapasitede yardımı sağlamaya başlamalılar." dedi.

Yapmakta olduğu fedakarlıklar konusunda Pakistan'ın samimiyetini ispat etmek zorunda olmadığını vurgulayan General Macid, "Bizden taleplerde bulunan bu oyunculardan hiç biri bu derecede fedakarlıklarda bulunmuyorlar" şeklinde konuştu. 2001'den beri Pakistan ordusu Batılı ülkelerin baskıları neticesinde ülkenin kuzey batısındaki bölgelerde Taliban direnişine karşı operasyonlarında yaklaşık bin askerini kaybetti.

Petraeus ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ve Genelkurmay Başkanı Eşfak Kayani ile görüştü. Görüşmelerde Mumbai'deki terör saldırıları da ele alındı. Hindistan ve ABD saldırıların Pakistan'daki bir direnişçi grup tarafından gerçekleştirildiğini iddia ediyorlar.

Petraeus, gazetecilere yaptığı konuşmada, "Pakistan iç problemlerle mücadelede başarıya ulaşması bütün ülkelerin yararına olduğu açıktır." dedi. Petraeus'un bu konuşması Macid'in sözlerine bir karşılık olup olmadığı bilinmiyor.

Amerikalı komutan, Pakistanlı yetkililerle görüşmelerde direnişçilerin sınır geçişleri ve ABD'nin Afganistan'da asker sayısını artırma konularını ele aldıklarını kaydetti. ABD, Afganistan'daki askeri sayısını bu yıl içinde 32 binden iki misline çıkarmayı planlıyor.

Kaynak: Reuters
Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri