Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paksüt Dinlemesi Olayı Sonuçlandı

14 Kasım 2008 / 08:27
AKP kapatma davası sırasında "dinleniyorum" diye ortalığı ayağı kaldıran Osman Paksüt'ün eşinin olayı mahkeme kararıyla aydınlandı.
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ve eşi Ferda Paksüt’ün, polise ait dinleme aracıyla izlendiğine ilişkin iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada, resmi görevliler hakkında “takipsizlik” kararı verildi.

Savcı Vahdet Polatkan’ın kararda Osman Paksüt’ün değil, Ergenekon kapsamında ifadesi alınan eşi Ferda Paksüt ile yine aynı soruşturma kapsamında hakkında yakalama emri bulunan AKP eski Milletvekili Turhan Çömez’in dinlendiği ve izlendiğine ilişkin tespitlere yer verdiği bildirildi.Kamuoyunda günlerce tartışılan olayda, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ve eşi Ferda Paksüt, 13 Mayıs’ta öğle yemeğine giderken takip edildiklerine ilişkin şüphe üzerine Kavaklıdere Tenis Kulübü önünde arkalarındaki siyah Doblo marka aracın yanına giderek, kim olduklarını sormuş, yanıt alamayınca da Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz’ı aramışlardı.

Olayın kamuoyuna yansıması ardından Paksüt de uzun süredir dinlendiğine ilişkin kuşkularını dile getirmiş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlatmıştı.

Dinleme yapanlara takipsizlik

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan yaklaşık 5,5 aylık çalışmasını tamamladı. Bu sürede aldığı onlarca ihbarı değerlendiren Polatkan, Paksüt çiftinin de bilgisine başvurmuştu. Bir ihbarın ardından Polatkan’ın talebi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü, KOM Şube Müdürlüğü’nde arama yapılmış ancak Ergenekon soruşturması savcılarının üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine arama tamamlanamamıştı.

Polatkan’ın, dinleme ve izleme yaptıkları ileri sürülen kamu görevlileri hakkında “takipsizlik” kararı verdiği öğrenildi. Kararda, Osman Paksüt’ün izlenmediği ancak Ergenekon soruşturması çerçevesinde “şüpheli” olarak ifadesine başvurulan eşi Ferda Paksüt ile olay günü öğle yemeği yedikleri eski AKP Milletvekili Turan Çömez’in izlendiği ve dinlendiği tespitinin yer aldığı öğrenildi. Kararda, Ferda Paksüt ve Çömez hakkında İstanbul mahkemelerinin “Ergenekon terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan” vermiş olduğu yasal dinleme kararları bulunduğuna ilişkin tespite de yerverildiği bildirildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1032 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri