Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paksüt'ün eşi de gündemde

12 Temmuz 2008 / 12:17
Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'ü çağırması gündemde...

Savcı Zekeriya Öz'ün, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ile eşi Ferda Paksüt'ün eski AKP Milletvekili Çömez'le buluşacağı haberi nedeniyle bilgilerine başvuracağı kaydedildi.


İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ile eşi Ferda Paksüt'ün Kavaklıdere Tenis Kulübü'ndeki (KTK) yemek randevusunu, yürüttüğü Ergenekon soruşturması kapsamına aldığı öne sürüldü.

Öz'ün, Paksütlerin, eski AKP milletvekili ve soruşturma zanlısı Turan Çömez'le buluşacağı yönündeki bilgi nedeniyle öncelikle Ferda Paksüt'ün, gerekirse Osman Paksüt'ün bilgisine başvuracağı kaydedildi.

Çömez'le konuşma
Ergenekon soruşturmasını “terör örgütü” kapsamında yürüten ve iddianameyi bitirme aşamasına geldiği belirtilen Öz'ün, yurtdışında olduğu belirlenen ve bu nedenle henüz gözaltına alınmayan Çömez'in ilişkilerini de değerlendirmeye aldığı ifade edildi.

İddiaya göre; Çömez'in, mahkeme kararıyla telefonlarının dinlenmesi sırasında Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'le görüşerek Ankara'daki KTK'da buluşmak için randevulaştı. Ferda Paksüt ve AKP'nin kapatılması davasını görüşen Anayasa Mahkemesi'nin Başkan Vekili olan eşi Osman Paksüt, 13 Mayıs'taki öğle yemeği randevusu için KTK'nın önüne geldiklerinde “kendilerinin sivil polislerce takip edildiğini” iddia ederek, olayı kamuoyu gündemine taşıdı.

'Tanık' sıfatıyla...
Olayın kamuoyundaki yankıları sürerken, bir dönem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakınındaki kişilerden biri olan Çömez'le ilgili olarak Ergenekon kapsamında takip ve soruşturma yapan Öz, dosyaya bu olayı da dolaylı olarak aldı.

Olayı Çömez'in faaliyetleri kapsamında değerlendirmeye alan Öz, teknik takiplerde saptanan bazı telefon görüşmelerinin mahiyeti ve Çömez'le Paksüt çifti arasındaki yakınlığın boyutunun belirlenmesi için öncelikle Çömez'le randevulaştığı öne sürülen Ferda Paksüt'le görüşme yapmayı planladı.
Öz'ün, Ferda Paksüt'ün “tanık” sıfatıyla bilgisine başvurmak için hazırlık yaptığı, gerekirse aynı ortamda yer alan Osman Paksüt'ün de yine “tanık” sıfatıyla bilgisine başvurmayı amaçladığı öğrenildi.

Ancak, Öz'ün, Çömez'in yurtdışında olduğu, doğrudan sanık sıfatıyla bilgisine başvuramadığı gerekçesiyle Paksüt çiftiyle henüz temasa geçmediği kaydedildi. Soruşturma kapsamında Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan işadamı Ethem Sancak'ın da Kanada'daki eski gazeteci Tuncay Güney'le teması nedeniyle “tanık” sıfatıyla bilgisine başvurulduğu ortaya çıkmıştı.

Haber: Tolga Şardan/Milliyet

Kaynak:
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri