Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Papadopulos'un Cesedini Türkler Çalmış

12.12.2009 00:01
Papadopulos'un mezarının açıldığı, cesedi çalındığı bildirildi. Rumlara göre Şüpheli Türkler...

Geçtiğimiz yıl akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Kıbrıs Rum Yönetimi'nin eski lideri Tasos Papadopulos'un mezarının açıldığı, cesedi çalındığı bildirildi.

Rum polis sözcüsü Michalis Katsunotos, güney Lefkoşa'daki Deftera mezarlığında bulunan Papadopulos'un mezarının açılıp cesedinin çalınmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Olayı soruşturanların, cesedin dün gece geç saatlerde ya da bu sabah erken saatlerde mezardan çıkarıldığını düşündükleri belirtiliyor.

Reuters ajansı da, mezarlıkta bulunan bir görgü tanığının, tabutun açıldığı ve içinin boş olduğu sözlerini aktardı. Papadopulos'un aile üyeleri ile polisin olay yerinde olduğu kaydedildi.

Cesedi kimin ya da kimlerin, neden aldığı henüz bilinmiyor.

Şubat 2003'ten Şubat 2008'e kadar 5 yıl boyunca Rum yönetimi liderliği yapan Papadopulos, 12 Aralık 2008'de 74 yaşındayken akciğer kanserinden ölmüştü.

Bu arada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, olayın sadece şaşırtıcı olmadığını belirterek, "Şok olduk." açıklamasını yaptı. Rum basınına konuşan Denktaş, "Bu hareket maksatlıdır ve bu da iyi niyetli olmaz." dedi.

Bu olayın arkasında Türkler olduğuna dair söylentilerin Rum tarafında dolaştığını belirten Denktaş, "Gerçekten böyleyse, bunu, iki tarafın daha da ayrılmasını isteyen provaktörler yapmıştır." dedi. Denktaş, "Daha önce böyle bir şey duymadım, umarım polis arkasında kimin olduğunu çabucak bulur." dedi.

Bu haber toplam 1780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri