Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Para kazanayım derken hapse girmeyin

22 Temmuz 2008 / 01:45
İnternet aracılığıyla yapılan dolandırıcılıklara hergün bir yenisi ekleniyor. "Haftalık 1000 dolarlık cazip iş teklifi" tarzındaki ilanlar, sizin dört duvar arasına konulmasına neden olmasın.
İnternet suçlarında hergün bir yenisine rastlanıyor. "Bu da mı olur?" dediğiniz akla gelmedik çok şey, kötü niyetli kişilerce uygulamaya konuluyor. Bunun en yeni örneği ise "cazip iş teklifi" kisvesinde yaşanmaya başlandı.

Ayşe A., Mehmet T., Melike C., Yaşar S. vs.. internetten aldıkları haftalık bin dolar teklifi ile rahat bir şekilde yaşama hayali kurdular. Pembe düş gibi başlayan bu hayalleri hapishanede sonlandı. Hackerların ağına düşen bu insanlar internetten yapılan soygunda banka hesaplarını transfer hesap olarak kullanılması karşılığında yüksek meblağlarda para kazanacaklarını umdular.

Hiçbir şeyden haberleri olmadan birgün kapıları polis tarafından çalınan bu mağdurlar hackerların kara paralarını aklamada kullanıldı. Hacker kurban seçtiği bu kişinin hesabına hacklediği kişinin hesabından para transfer etti. Para transferinin ardından para hackerın istediği yurtdışı hesaba aktarıldı.

YURT DIŞINDAKİ ŞEBEKELERİN TÜRKİYE İLGİSİ

Böylece hacker karaparasını aklamış oldu. Ülkemizde Trojan yayan MSN mesajlarından sonra, e-posta ile trojan saldırısı başlatıldı. Ülkemize karşı bu tip saldırılar sistematik olarak yapılıyor. Bir çok acı örneği yaşandı. Yapanlar ise yurtdışındaki şebekeler. Amaçları bilgisayarlardan yapılan işlemlere ait bilgileri ele geçirmek.

3 haftadır süren operasyonların ardından binlerce kişinin banka hesapları bilgilerine ulaşıldı. Şimdi hedef ülkemizde daha önce binlerce kurban alan para transfer edecek kişileri bulmaya geldi. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği Genel Başkanı Faruk Kekevi, yaptığı açıklamada, şu bilgileri verdi:

"Bir süredir yurt dışındaki bir firmadan günün bir kısmında cazip koşullar ile çalıştırılmak üzere temsilciler arandığı e-posta mesajları gelmeye başladı. Bu mesajlar ile, toplanan bilgiler kullanılarak boşaltılan banka hesaplarının, yurt dışına çıkarılması için kandırılarak kullanılacak kurbanların bulunması amaçlanmaktadır. Kısa yoldan zengin olma hayalleri kuran insanlarımız şimdilerde cezaevlerinde hiçbir suçları olmamasına rağmen yatmaktadırlar. Lütfen bu oyuna karşı dikkatli olalım."

Kaynak:
Bu haber toplam 892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri