Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Para sahiplerine kritik çağrı

15 Ekim 2008 / 12:47
Hükümet para kaynağını yurt dışındaki yatırımcıdan sağlayacak. Unakıtan parası olanlara seslendi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yurtdışındaki mevduatları Türkiye'ye getirmek için bir tasarı hazırladıklarını ve çok kısa süre içerisinde yasalaşacağını söyledi.

Funds World Turkey 2008 konferansındaki konuşmasında Türkiye'nin krize karşı aldığı önlemler ilgili bilgi verdi.

Unakıtan, "Yurtdışında parası olanlar belirli bir zaman içerisinde getirdikleri takdirde, ister şirketlerine ister bankaya koysunlar, sisteme sokmak şartıyla, hiç bir soru sormayacağız, inceleme yapmayacağız. Türkiye dışında kazançları olan herkes getirsin. Vergi yok, geriye dönük birşey yok. Paramıza sahip çıkacağız..." dedi.

KRİZE KARŞI TEDBİRLER ALINDI

Bütün ekonomi idaresi olarak krize karşı gerekli tedbirleri almak üzere sabahlara, geceyarılarına kadar çalıştıklarını belirten Unakıtan, "Kimse oturduğu yerden konuşmasın. (Bizi kriz etkilemezmiş o yüzden biz rahatmışız) Hayır, tüm tedbirleri alıyoruz."

Krizin son günlerde Avrupa ve Asya ülkelerine de yansıdığını ifade eden Unakıtan, krizden Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de etkilendiğini kaydetti.

Kemal Unakıtan, "Dünyada bu krizden etkilenmeyen yok. Afrika'daki kabileler bile bundan etkilenir. Onların da kendilerine göre etkilenmeleri olur. Herkes nasibini alır" dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

-KOBİ'lere ucuz kredi sağlayacağız.

-Dövize endeksli kısa vadeli borçlar kamuda kamuda yüzde 2-3'tür. Özel sektöre baktığımızda dörtte üçü uzun vadeli dörtte biri kısa vadeli.

-Türkiye tedbirli gittiği sürece ilerleyecek. Avrupa'da 6. ekonomiyiz. Kişi başına düşen gelir 10 bin doları aştı.

-2003'ten bu yana 50 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Bu yıl doğrudan yabancı sermayeyi 15 milyar doları yakalarız.

-Yatırımları kısmayacağız. GAP'ta kısıtlama söz konusu değil.

-2009 bütçesinde disiplin devam edecek. Muhasebe standartlarını getiriyoruz.

-Bankacılara buradan sesleniyorum. Sakın ha kredilerini geriye çağırmasınlar. Reel sektörü desteklesinler.. Üretim yapmayınca nereden büyüyeceksin?

-Dünyanın Çin'i varsa Avrupa'nın da Çin'i biziz. Dev markaların katma değerini alacağız. Tekstil sektörünün yurtdışı yatırımları 2 milyar doları aştı.

-Hastaneler Avrupa Birliği tarafından akredite edildi. Yurt dışından hastalar geliyor.

-Dünya Bankası Türkiye'yi en cazip 15 ülkeden biri olarak gösteriyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri