Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Para sıkıntısının sebebi MB

12 Mayıs 2008 / 05:12
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, piyasalarda gözlenen likidite sıkışıklığının tek sebebinin Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını sağlamak için uygulamaya çalıştığı baskı olduğunu söyledi.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, sanayi envanteri çıkarma çalışmaları çerçevesinde geldiği memleketi Muş'ta Merkez Bankası'nın (MB) politikalarını eleştirdi.

Piyasadaki likidite sıkışıklığının tek sebebinin Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını sağlamak için yarattığı baskı olduğunu söyleyen Çağlayan, "Piyasada yaşanan likidite sıkışıklığının nedeni Merkez Bankası politikaları mı, dünya piyasaları mı? Şimdi parayı yöneten kuruluş MB olduğuna göre cevap koca bir evet. MB piyasadan YTL çekerek, likidite darlığı yaratıyor. Fiyat istikrarı sağlamaya yönelik bir politika anlayışı var. Nitekim faizleri belirleyen MB'nin Para Kurulu Politikası değil mi? Yani burada bir arıza var. MB'nin uygulamalarına, piyasada yarattığı likidite darlığına rağmen enflasyon konusunda maalesef istenilen seviyeye gelinemedi. Konulan hedefle ortaya çıkan enflasyon rakamları birbirinden çok uzak" diye konuştu.

TOP MERKEZ BANKASI'NDA

Bugün piyasalarda gerek esnaf kesiminde, gerekse KOBİ'lerde ciddi bir likidite sıkışlığı yaşandığını tekrarlayan Çağlayan, "MB piyasadan Türk Lirası emerek enflasyon fiyat istikrarı sağlayacağını zannetti. Maalesef onda da başarılı olamadı. Türkiye'yi koymuş olduğu hedefin iki katın üzerinde bir enflasyon ile karşı karşıya bıraktı. Ben bunu söylerken siz şimdi diyeceksiniz ki 'Topu Merkez Bankası'na atıyor. Ama hakikaten top MB'de. Fiyat istikrarını sağlamak onun görevi" dedi. Çağlayan, bunun Merkez Bankası Başkanı'nın başarısız olduğu ve istifa etmesi anlamına gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soruya ise, "İstifa işi beni ilgilendirmiyor. O başkanın vereceği bir karar" cevabını verdi. Son günlerde Merkez Bankası'nın faiz yükselteceğine ilişkin sinyaller olduğunu kaydeden Çağlayan, "Merkez Bankası'nın faiz indireceği günler geride kaldı" dedi.

ŞOK TEŞVİK LAZIM

Bölgesel, sektörel ve proje bazlı teşvikleri öngören yeni şok teşvik sistemini yıl sonuna kadar çıkaracaklarını söyleyen Bakan Çağlayan, sanayi envanteri çalışmasının yıl sonunda tamamlanacağını bildirdi. Teşviklerle ilgilenen bir kurum oluşturulduğunu belirten Çağlayan, "Bundan sonra gelen teşvik politika ve uygulamalarını bu koordinasyon kurulu yapacak" açıklamasında bulundu.

Yabancı fren yaptı

Anayasa Mahkemesi'nde görülen AKP'nin kapatılma davasının Türkiye ekonomisinde nasıl bir risk yarattığına yönelik soruyu yanıtlayan Zafer Çağlayan, "Doğrudan yabancı sermayenin yatırımında fren etkisi olmuştur. Yabancı sermaye Türkiye'nin istikrarına, tek parti hükümetine geldi" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 678 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri