Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Para yoksa hizmet yok!

15 Mayıs 2008 / 12:04
SSK'lı iki kere yanar.

Kocaeli'nden sonra bir 'yanık ünitesi' skandalı da İstanbul'da yaşandı. Üzerine kaynar su dökülen Sıla bebek 7 saat hastane hastane dolaştı. SSK'lı olan baba, "'SSK'lıyız' diyoruz, 'yerimiz yok' diyorlar, 'nakit verelim' diyoruz, 'o zaman yer var' diyorlar" diye feryat etti.

İstanbul Halkalı'da üzerine sıcak su dökülmesi sonucu yanan 14 aylık Sıla Temur, 6 ayrı hastaneye götürülürken yanık ünitesi veya yoğun bakımda yer yok gerekçeleri ile kabul edilmedi. Sıla bebek sonunda özel hastanede yoğun bakıma alınabildi.

Annesinin masa üzerinde unuttuğu çaydanlığı devirerek üzerine kaynar su döken 14 aylık Sıla Temur'u annesi Habibe Temur ve babası Erhan Temur evlerinin yakınındaki Özel İstanbul Hospital'e götürdü. Burada ilk müdahalesi yapılan Sıla Temur, yanık ünitesi olan hastaneye sevk edilmesi gerekince ailesi hastaneleri araştırmaya başladı. Sıla Temur yaralı halde Bakırköy Yenimahalle Doğumevi, Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni götürüldü. Ailesinin bildiği bütün hastaneleri dolaştırılan küçük Sıla'ya son olarak İstanbul Üniversitesi Hastanesi'nde müdahale edildi. Ancak, yetkililer burada yoğun bakım ünitesinde yer olmadığı için küçük çocuğun başka hastaneye götürülmesi gerektiğini belirtti. Askerden 2 ay önce dönen ve 2 aylık sigortası bulunan baba Temur ile hastane yet-kilileri Sıla'ya yoğun bakım ünitesi boş olan bir hastane aramaya başladı.Yapılan görüşmeler sonucunda Özel TEM Hospital'de boş yer olduğu belirtildi.

AMBULANS KRİZİ DE YAŞANDI

Küçük Sıla için bütün sıkıntıların bittiği anda bu sefer de nakil için ambulans bulunamadı. Özel ambulansa verecek parası olmayan aile 112'yi arayarak ambulans istedi. Kızına bakacak bir hastane bulduğu için sevinen baba bu kez de maddi engellerle karşılaştı.

Baba Erhan Temur çocuklarının 2-3 saat mağdur bir şekilde sedye üzerinde yatırıldığını belirterek. "Arıyoruz hasteneleri, 'SSK'lıyız' diyoruz, 'yerimiz yok' diyorlar, 'nakit verelim' diyoruz, 'o zaman yer var' diyorlar" şeklinde konuştu.

Sonunda bebek, özel bir hastaneye götürülerek yoğun bakıma alındı. 7 saat hastane hastane dolaştırılan 14 aylık Sıla bebek, götürüldüğü son hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

Rabia bebek ölümle pençeleşiyor

Kocaeli Gebze'de önceki gün üzerine kaynar su dökülen 8 aylık Rabia'nın ise sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Gebze Devlet Hastanesi'ne götürülen Rabia bebeğe ilk müdahale yapılmış, ancak yanık ünitesi olmaması nedeniyle Derince Devlet Hastanesi'ne sevk edilmişti. Derince Devlet Hastanesi de bebeği, ünitede yer bulunmadığı gerekçesiyle müdahale edilemediğinden Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk etmişti. Durumu kötüleşen Rabia bebek, Kartal Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde yer olmadığı gerekçesiyle tedavi altına alınamamıştı.

Başbakan 01.00'de aradı müfettişler soruşturuyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gebze'de üzerine dökülen kaynar su ile yanan ve çeşitli hastaneler dolaştırıldıktan sonra özel bir hastanede tedavi altına alınan bebekle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini 01.00'de arayarak bilgi aldığını söyledi. Akdağ, bu tür olaylarda işi yakından takip etmenin öneminin çok büyük olduğunu belirterek 'Gebze'deki yavrumuzla ilgili olarak Başbakan beni sabaha karşı saat 01.00'de aradı. Ben de o saate kadar mesele ile yakından ilgilenmiştim. Başbakan'ı da bilgilendirdim' diye konuştu. Akdağ, 'Aslında bu 7 aylık yavrumuza ilk gittiği yerde bütün bu müdahaleler yapılabilir. Yani bu sadece mekanla alakalı bir şey değil, yetişmiş, bu işi seven ve yapan hekimlerle ilgili, personelle ilgili. Derhal soruşturma başlattık. En kısa zamanda sonuçlanacak' dedi.

HATA ORTADA

'Gebze'deki olayda bir hatanın olduğu açık. Bu hatada kim, nereye kadar sorumlu, kim hangi yanlışı nerede yapmış? Takdir edersiniz ki soruşturma için görevlendirdiğimiz müfettişler ve bilirkişiler bunu tespit edi-yorlar' diyen Akdağ, bu olayda kimin kusuru varsa ortaya konulacağını bildirdi.

Akdağ, sistem tam yerine oturuncaya ve sistem içindeki bütün aktörleri de bu şekilde davranmaya ikna edinceye kadar bu işin üzerinde duracaklarını söyledi. Akdağ, İstanbul'un Asya ve Avrupa yakasında birer yanık tedavi merkezi inşa edildiğini belirterek, Kartal'daki yanık merkezinin kısa sürede hizmete gireceğini kaydetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1280 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri