Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Parasızlığı Kaldıramadı

03 Haziran 2008 / 12:50
“Banker Kastelli" adıyla bir döneme damgasını vuran Cevher Özden bürosunda intihar etti. Arkasında 6 mektup bırakan Özden'e kefil olan 50 yıllık eşi Mukadder Özden'in Nişantaşı'ndaki evine haciz gelmişti. Haciz kararı Kastelli ile ailesinin arasını açmışt
MÜCAHİD YAPICI
Banker Kastelli olarak tanınan 75 yaşındaki Abidin Cevher Özden savcıya "Niyetim kimseyi aldatmak değildi" diye bir not bırakarak silahla yaşamına son verdi. Banker Kastelli olarak tanınan Abidin Cevher Özden, Kadıköy Kuşdili Caddesi'ndeki ofisinde intihar etti. Ofisinden silah sesinin gelmesi üzerine olay yerine gelen uzman ekiplerin incelemesi sonucu, Özden'in silahla yaşamına son verdiği ve "Ölümümden kimse sorumlu değildir" yazılı bir de not bıraktığı belirtildi. Kastelli'nin masasının üzerine bıraktığı 'Savcı'ya not' başlıklı mektupta "Niyetim kimseyi aldatmak ve kandırmak değildi" dediği öğrenildi. Kastelli'nin intihar etmeden önce eşine, avukatına, çocuklarına, savcıya, hizmetçisine ve Yıldırım Demirören'e verilmek üzere 6 mek-tup bıraktığı öğrenildi
KİMSE SORUMLU DEĞİL

Olaydan sonra inceleme yapmak için gelen savcı, Kastelli'nin bıraktığı zarfları alarak inceledikten sonra delil torbasına koyarak polis ekiplerine teslim etti. Kadıköy Cumhuriyet Savcısı, bir mektubunda 'Medya ve basın üzerime çok geldi. Psikolojim bozuldu. Hiç yoktan yere suçlandım. Ailem ile aram bozuldu. İşlerim bozuldu. Ölümümden kimse sorumlu değildir' diye yazdığını söyledi.

Abidin Cevher Özden'in 370 bin YTL'lik borcu yüzünden kefil olan 50 yıllık eşi Mukadder Özden'in Nişantaşı'ndaki evine geçtiğimiz ay haciz gelmişti. Haciz kararı Kastelli ile ailesinin arasını açmıştı. Özden geçtiğimiz yıl da Karacaahmet Mezarlığı'nda bulunan aile kabristanının başında intihar girişiminde bulunmuş, ancak son anda vazgeçip havaya 8 el ateş etmişti.

BİR YIL ÖNCE DE DENEMİŞTİ

Banker Kastelli olarak tanınan Abidin Cevher Özden'in geçen yıl 18 Temmuz'da, 1982 yılında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybeden üvey oğlu Hakan Bahadır'ın Karacaahmet Mezarlığı'ndaki kabri başında intihar girişiminde bulunduğu iddia edilmişti. Silah sesine koşan özel güvenlik görevlileri, 1. Ada'daki aile kabristanında, elinde, 1996 yılında taşıma ruhsatı iptal edilen Smith Wesson tabanca bulunan Abidin Cevher Özden'i yakaladılar. Kabristanda 11 boş kovan bulundu. Üsküdar'da polis merkezine götürülen Özden, piyasaya borcu olduğunu, alacaklıların kapısına dayandığını, bir an daralıp ateş ettiğini söyledi.

AVUKATI: BUNALIMDAYDI

Kadıköy'deki bürosunda silahla intihar eden iş adamı Abidin Cevher Özden'in avukatı Tufan Atlı, Özden'in 3-4 ay önce de bir intihar girişiminde bulunduğunu belirterek, 'Sıkıntısı vardı. Refahtan gelen bir insanın büyük krize düşmesi insanı bunaltıyor' dedi. Apartman görevlisi, "İlk defa bu sabah bizimle vedalaştı. Bize tuhaf geldi. Herhangi bir şeyi yoktu. Burada ailesiyle kalıyordu. Ama bu sabah bizimle vedalaşınca bir tuhaflık olduğunu hissettim" diye konuştu.


Banker Kastelli kimdir?

Banker Kastelli adıyla tanınan Cevher Özden, bankerlik piyasasının en büyüğü idi ve piyasanın yaklaşık 100 milyarını toplamıştı. Ancak bir yandan da piyasanın artık tahammül edilemez duruma gelen risklerini ve potansiyel hasarı denetim altına almak için getirilmek zorunda kalınan kimi önlemler, bankaların mevduat sertifikası satışına getiren sınırlamalar ve daha sonra yasaklamalar Banker Kastelli'nin de sonunu getirecekti.

ÇARŞAF ÇARŞAF İLAN

1982 yazına doğru artık sadece Çavuşoğlu-Kozanoğlu grubuna bağlı Hisarbank'ın ve Özer Çiller'in başında bulunduğu İstanbul Bankası'nın sertifikalarını satmaktan başka bir yolu kalmayan Kastelli'ye son darbe 18 Haziran 1982'de indirildi. Bu tarihte İstanbul'da yapılan toplantıda o sırada Türkiye'de faaliyet gösteren 40 bankanın hepsinin imzaladığı bir kararla artık “Bankalar bankerler aracılığıyla mevduat sertifikası satmayacaklar ve pazarlamayacaklar”dı. Halktaki güvensizlik had safhada olduğu için bankaların bu kararı gazetelerde yarım sayfayı bulan büyük ilanlarla duyuruluyordu, ama aynı gazete sayfalarının diğer yarısında Banker Kastelli'nin ilanları da çıkmaya devam ediyordu.

İSVİÇREYE KAÇTI

Kastelli gerçekten de tecrübeliydi ve gazetelerde bu ilanlar çıkarken, 19 Haziran Cumartesi günü soluğu İsviçre'de alacaktı. Uçak bileti gidiş-dönüştü ve dönüş tarihi olarak da 22 Haziran Salı günü görünüyordu. Ama Banker Kastelli o tarihte dönmeyecek, çok daha sonra Türkiye'ye döndüğünde hakkında verilen gıyabi tutuklama kararı vi-cahiye çevrilerek yeni ikamet adresi Bayrampaşa Cezaevi olacaktı. Kastelli'nin çöküşüyle mali sistemin ağır bir darbe yiyeceğini bilen Özal ve Erdem, Ziraat Bankası ve Pamukbank aracılığıyla Kastelli'ye büyük miktarda kredi sağlamaya çalışmış ancak başaramamıştı.


Lakabı Sürmene'nin Kastel Köyü'nden

1933'de Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğan Abidin Cevher Özden, Türkiye'ye bankerliği ilk getiren kişi olarak biliniyor. Banker Kastelli adıyla bankerlik yapan Özden, sinema dünyasının ünlü isimlerinin rol aldığı reklam filmiyle tanındı. Özden, Banker Kastelli lakabını ise Trabzon'un Sürmene ilçesi Kastel Köyü'nden alıyor.


Babamın hiç sorunu yoktu

Kadıköy'de ofisinde intihar ederek yaşamına son veren Abidin Cevher Özden'in oğlu Nedim Özden, babasının ailevi ve ekonomik hiçbir probleminin olmadığını söyledi. Maçka'daki evlerinin önünde basın mensuplarının sorularının yanıtlayan Nedim Özden, babasının en son dün gece kedisiyle beraber Maçka'daki evlerinde kaldığını belirtti. Oğul Özden, babasının ne ailevi, ne de ekonomik herhangi bir probleminin olmadığını dile getirdi.

Babasının intihar etmediğini iddia eden Nedim Özden, basın mensuplarının “Hasımları kimlerdi?” sorusu üzerine, “Babamın hasmı yoktu, ama açık kalp ameliyatı geçiren insanlarda böyle şeyler olabiliyor” dedi. Babasını sabah evden kendisinin uğurladığını belirten Özden, “Herhangi bir sorun yoktu, hiçbir sıkıntısı yoktu. En son sabah buradan kendim uğurladıım” diye konuştu. Gazetecilerin, Kastelli'nin intihar ettiği ofiste, “Ailesiyle ilgili sorunları olduğu” yazılı not bulunduğu haberlerini hatırlatması üzerine Özden, “Hayır, kesinlikle herhangi bir sorun yoktu. Sorun olsaydı burada bizimle aynı evde kalır mıydı?” dedi.


Reklamları da ses getirmişti

Bankerler en başta da Kastelli, birçok ünlünün yer aldığı reklamlarla halka birikimlerini yüksek faiz karşılığı yatırmaları çağrısında bulundu. Banker Kastelli, 1980'li yıllarda ulasal gazetelere tam sayfa ilanlar vererek yıllardır vatandaşlardan para toplamıştı. Turgut Özal'ın öncülüğünde faizler serbest bırakıldı. Bu gelişme bankerler döneminin başlamasına neden oldu. Bankerlerin en ünlüsü Banker Kastelli'ydi.Kaynak:
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri