Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pardus 2008.2 RC1 Gazze hazır...

23 Ocak 2009 / 18:49
TÜBİTAK'ın geliştirdiği Pardus işletim sisteminin son sürümü Pardus 2008.2 hazır. 2008'in planlanan son güncelleme sürümü Pardus 2008.2'nin kod adıysa: Gazze...
2003 yılında TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde başlatılan Pardus işletim sistemi kapsamında bu yıl ortasında yayımlanan ''Pardus 2008''in ardından UEKAE yeni sürümü "Pardus 2008.2" çıkarmaya hazırlanıyor.

TÜBİTAK'ın geliştirmiş olduğu Pardus 2008'in planlanan son güncelleme sürümü Pardus 2008.2 "Gazze" kod adıyla çıkartılacak.

UEKAE'den yapılan açıklamada" mevcut kararlı sürümümüz Pardus 2008'in planlanan son güncelleme sürümü Pardus 2008.2'nin hazırlıkları tamamlanıyor. 30 Ocak günü yayımlanacak olan Pardus 2008.2 için bir kilometre taşı da bugün yayımladığımız sürüm adayı Pardus 2008.2 RC1." denildi.

Bu sürüm adayına Gazze kod adını vermeyi kararlaştırdıklarını bildiren TÜBİTAK UEKAE'de görevli geliştirici ekip "haftalardır süren ve yüzlerce sivilin ölümüne, yüzbinlerce kişinin de sağlık, gıda ve diğer temel gereksinimlerden mahrum kalmasına neden olan bu insanlık trajedisinin bir an önce sona ermesi ortak temennimiz. Gazze'deki Filistin halkı can güvenliğine ve insanca yaşam koşullarına kavuşmalı" dedi.

İsrail ile Filistin'i ayıran duvar üzerindeki çalışmaları ile de tanınan Banksy isimli graffiti sanatçısının bu çalışması sanırız hepimizin düşüncesini dillendiriyor: Her zaman bir ümit vardır...

Sürüm adayı ile ilgili Pardus 2008.2 RC1 resmi duyurusu da listelerde yerini aldı.

PARDUS NEDİR?

PARDUS, virüs riski olmayan, çöp e-postalar (spam) ile kolayca başa çıkabilen ve kötü niyetli kodların çalışmasını engelleyen tasarımı ile dikkat çekiyor.

Savunma Bakanlığı da Pardus kullanıyor

İlk olarak 2005 yılı Aralık ayında kullanıma sunulan Pardus işletim sistemi geçen zaman içerisinde geliştirdiği yeni ürünleri ile de birçok avantaj sağlıyor. Pardus işletim sistemi halen, Milli Savunma Bakanlığı, RTÜK ve Manisa İl Sağlık Müdürlüğü gibi kamu kurumları yanında çeşitli sivil toplum örgütleri ve özel şirketler tarafından da kullanılıyor.

Kolay kullanımı, güçlü Türkçe desteği ve güvenli Linux altyapısı ile çok cazip bir işletim sistemi alternatifi oluşturan Pardus, internet araçları, diğer formatlar ile uyumlu ofis yazılımları, her türlü medya formatını destekleyen multimedya uygulamaları ve eğlendiren oyunları ile kullanıcısının tüm gereksinimlerine yanıt verebiliyor. Pardus'un tercih edilmesinin diğer bazı sebepleri de, virüs riskinin olmaması, çöp e-posta (spam) ile kolaylıkla başa çıkabilmesi ve kötü niyetli kodların çalışmasını engelleyen tasarımı.

Pardus'un 2008 sürümü, daha geniş donanım desteği, en son sürümlerine güncellenmiş yazılımları, kullanım kolaylığını daha da artıran gelişmiş Pardus teknolojileri ve yenilenmiş görsel ögeleri ile daha önceki sürümlerinden fark ediliyor. Pardus işletim sistemi, her zaman olduğu gibi, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ile bir özgür yazılım olarak dağıtılıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri