Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paşa’dan 7 teklif

06.11.2009 01:39
Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi'den, darbe ve müdahalelerinin önünü kapatılması için 7 öneri...

İŞTE ASKERİ KIŞLASINA SOKACAK 7 ÖNERİ

 

1- Cumhuriyeti koruma ve kollama misyonu TSK’dan alınmalıdır.

 

2- MGK’nın oluşumu ve görevleri ile ilgili yasal mevzuat yeniden düzenlenmelidir.

 

3- TSK aşamalı  olarak aktif iç güvenlik görevlerinden çekilmelidir.

 

4- YAŞ  kararları yargıya açılmalıdır.

 

5- Askerî Yargı Sistemi yeniden düzenlenmelidir.

 

6- Askerî okullar Milli Savunma Bakanlığına bağlanmalıdır.

 

7- Asayiş  meseleleri TSK’ya verilmemelidir.

 

Türkiye'yi derinden sarsan millete komplo belgesine, toplumun her kesiminden tepkiler gelmeye devam ediyor. Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi de Vakit’e yaptığı değerlendirmede, darbe girişimlerinin önünün kapatılması için köklü çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kaos Planı'nın orijinalinin Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara ulaşması ve Adli Tıp'ın raporuyla belgenin altındaki imzanın Kurmay Albay Dursun Çiçek'e ait olduğunun tespitinin üzerinden haftalar geçmesine karşın Genelkurmay halen sus-pus… Tüm tepkilere rağmen 2 haftadır Genelkurmay Başkanlığı’ndan tek bir açıklama gelmeyişi manidar bulunurken, söz konusu belge ile ismi anılan ve imzası bulunan tek kişinin görevden alınmaması da şaşırtıcı bulunuyor. Söz konusu ekibin içinde yer aldığı iddia edilen subayların YAŞ kararları ile atılması gerekirken, kritik yerlere görevlendirilerek ödüllendirildiklerinin ortaya çıkması ise TSK’ya duyulan güveni derinden sarstı.
ASKERİ KIŞLASINA SOKMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Tüm bu gelişmeleri büyük şaşkınlık içersinde izlediğini vurgulayan emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ise, Vakit’e yaptığı değerlendirmede söz konusu belge ile anılan ekibin tasfiye edilmesinin bile kalıcı çözüm olmadığını söyledi. Tanrıverdi, darbe ve müdahalelerinin önünü kapatılması için köklü çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirterek, hazırladığı 7 öneriyi de Vakit aracılığıyla yetkililere sundu. İşte emekli paşanın hazırladığı öneri:
1- CUMHURİYETİ KORUMA VE KOLLAMA MİSYONU TSK’DAN ALINMALIDIR
Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda, Silahlı Kuvvetlerimizin üstlendiği, cumhuriyeti koruma ve kollama misyonu, Devletin Yasama, Yargı ve Yürütme Erkleri ile bilinçlenmiş sivil toplum kuruluşları tarafından etkili bir şekilde üstlenilebileceğinden, artık bu görev silahlı kuvvetlerimizden alınmalıdır. Bunun için TSK İç Hizmet Kanunun 35. maddesi, TSK'nın, idareye re'sen el koymasına yasal dayanak yapılamayacak şekilde değiştirilmelidir.
2- MGK’NIN OLUŞUMU VE GÖREVLERİ YENİDEN DÜZENLENMELİDİR
Genelkurmay Başkanı dahil beş orgeneralin Milli Güvenlik Kuruluna üye olması, Silahlı Kuvvetlerimizin üst Komuta Kademesini ve karargahlarını iç ve dış siyaset ile aktif olarak ilgilenmek mecburiyetinde bırakmaktadır. Olumsuzluklara sebep olan bu durumun düzeltilmesi için MGK'nın oluşumu ve görevleri ile ilgili yasal mevzuat yeniden düzenlenmelidir.
3- ASAYİŞ MESELELERİ TSK’YA VERİLMEMELİDİR
Milli Güvenlik Siyaseti Belgesinde (MGSB) belirtilen iç tehditlere karşı tedbir alma görevi verildiğinden, Genelkurmay Başkanlığınca hazırlanan “İrtica İle Mücadele” ve benzeri iç güvenlik görevlerine ait planlar, TSK'yı millete karşı savunma planları hazırlayan, milletin bir kısmını tehdit ve düşman olarak algılayan bir güç konumuna sokmakta ve millet ile TSK'nın arasına büyük uçurumlar koymaktadır. Bu tür tehditler, asayiş meselesi olarak algılanmalı ve bertaraf edilmesi görevi Silahlı Kuvvetlere verilmemelidir.
4- TSK AŞAMALI OLARAK AKTİF İÇ GÜVENLİK GÖREVLERİNDEN ÇEKİLMELİDİR
Silahlı Kuvvetler personeli, savaş hukukuna göre yetiştirildiğinden, iç güvenlik görevlerinde kullanılması, kendi vatandaşlarımıza karşı hukuk dışı uygulamalara sebep olmaktadır. İç güvenlik ve asayiş görevleri, hukuk nosyonuna sahip güvenlik güçleri tarafından üstlenilmeli, Silahlı Kuvvetler, tamamen dış tehditlere karşı donatılıp eğitilmelidir. Bu nedenle, Silahlı Kuvvetlerimiz, aşamalı olarak aktif iç güvenlik görevlerinden çekilmelidir.
5- YAŞ KARARLARI YARGIYA AÇILMALIDIR
Yüksek Askerî Şûra, Silahlı Kuvvetlerimiz ile ilgili Kanun, Tüzük ve Yönetmelik Taslakları, strateji, konsept, hedef ve ana programlar hakkında görüşler bildiren bir istişare organıdır. 1982 Anayasası ve daha sonra 926 sayılı TSK Personel Kanununda yapılan değişikliklerle, bu kurula verilen yetkiler ve bu yetkilerin yargı denetimi dışında tutulması, YAŞ'ın hukuk dışı uygulamalar yapan bir kurum olarak algılanmasına ve bazen de keyfiliğe sebep olmaktadır. Askerliğin temeli disiplin, disiplinin olmazsa olmazı da İTAAT ve HUKUKA riayettir. Her ne sebep olursa olsun, idarî işlemler yargı denetimine kapalı olmamalıdır. Bunun için Anayasa'da ve kanunlarda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
6- ASKERÎ YARGI SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİDİR
Kuruluş amacı Askerî Disiplinin temini olan Askerî Mahkemelerde, askerî sistem içinde, hakim güvencesi zedelendiğinden, yargı birliği sağlanacak şekilde, ama askerî disiplinin zedelenmesini önleyecek tedbirler alınarak, Askerî Yargı Sistemi yeniden düzenlenmelidir.
7- ASKERÎ OKULLAR MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NA BAĞLANMALIDIR
Kuvvet Komutanlıkları kuruluşunda bulunan askerî okullar Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmalı; askere alma işlemi ve sorumluluğu, yükümlülerde olduğu gibi profesyonel personelde de MSB’ye bırakılmalıdır. Uygulamalı eğitimi içeren sınıf okulları ise, Kuvvet Komutanlıklarına bırakılmalıdır.

 

ASLAN DEĞİRMENCİ / VAKİT

Kaynak:
Bu haber toplam 5438 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri