Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paşalar Neden Serbest Bırakıldı?

25.02.2010 19:14
Başsavcı: daha önce de paşaları sorguladık, herhangi bir kaçma ve delil karartma şüpheleri olmadığı için serbest bıraktık

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı: daha önce de paşaları sorguladık, herhangi bir kaçma ve delil karartma şüpheleri olmadığı için serbest bıraktık.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek'in serbest bırakılmasına ilişkin, ''Aralık ayında yine ifadelerini alıp serbest bırakmıştık. Delilleri karartma teşebbüslerine rastlamadık. Dolayısıyla 2-3 ay önce serbest bıraktığımız halde adreslerini terk etmedikleri için bu gerekçeyle kaçmayacakları düşüncesiyle serbest bıraktık'' dedi.
Çolakkadı, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çolakkadı, ''İki paşayı serbest bıraktık. Aralık ayında yine ifadelerini alıp serbest bırakmıştık. Kaçmadılar. Aradığımızda yeni suçlarından dolayı tekrar adreslerinde bulduk. Delilleri karartma teşebbüslerine rastlamadık. Tutuklamanın en önemli sebebi, kaçma ve delilleri yok etme ihtimali. Dolayısıyla 2-3 ay önce serbest bıraktığımız halde adreslerini terk etmedikleri için bu gerekçeyle kaçmayacakları düşüncesiyle serbest bıraktık'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Haklarındaki soruşturma devam ediyor mu?'' şeklindeki sorusu üzerine de Çolakkadı, ''Tabii devam ediyor. Sadece serbest bıraktık, soruşturma sürüyor. Şu an için içeriğine giremiyorum. Yani serbest bırakma gerekçemiz bu'' dedi.

Çolakkadı, ''Arama ve gözaltına almaların usulsüz olduğu'' yönündeki iddialara ilişkin soruları yanıtsız bırakarak, adliyeden ayrıldı.

Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri