Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK İçin mi Yoksa İran İçin mi?

13.09.2009 12:39
Amerika'dan İranla sınır komşusu NATO ülkesi Türkiyeye 7.8 milyar dolarlık Patriot bataryası satma hazırlığı var. İran'la sorunu olmayan Türkiye'ye İran'a karşı kullanacak silahlar neden satılıyor?
Barack Obama yönetimi, ABD Kongresi’ne “İran’la sınır komşusu tek NATO ülkesi Türkiye’ye 7.8 milyar dolarlık füzesavar Patriot PAC-3 batarya ve aksamı satabiliriz” bilgisi verdi. Bu satış kesinleşirse, hükümetler arası silah satışının en büyüklerinden birini oluşturacak.

BU HABER NEDEN HÜRRİYET'E MANŞET OLUR
Bu haber bugün Hürriyet gazetesinin manşetinden verildi. Yıllardır NATO'nun uç beyi olarak en fazla silah harcaması yapan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Soğuk savaş döneminin sona ermesinin ardından bir çok ülkenin savunma harcamaları düşerken Türkiye'de durum tersine işlemiştir. Kuşkusuz 25 yıldır PKK ile savaşın bu durumdaki payı büyüktür. Ancak buna rağmen NATO, Türkiye'nin bu savaşa yönelik ağır silahlar almasına ABD ile birlikte izin vermiyor. Yani bu işin açık seçik tarafı şu ki NATO'nun ihtiyacı silahları bir şekilde Türkiye'ye kakalanıyor. Hürriyet bu haberi neden mi mansetten veriyor? Çünkü derin devletin etkin gazetesi şimdiden "bu işi bağlayın" baskısı oluşturuyor.

İRAN'LA SORUNU OLMAYAN TÜRKİYE'YE İRAN'A KARŞI KULLANACAĞI FÜZE
ABD’de Başkan Barack Obama yönetimi, Kongre’ye İran ile sınır komşusu olan tek NATO ülkesi Türkiye’ye, 7.8 milyar dolar değerinde füzesavar Patriot PAC-3 füze bataryaları ve aksamı satabileceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın açıklamasına göre, anlaşma, karadan havaya savunma sistemi içinde, 13 Patriot ateşleme ünitesi, 72 Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) füze bataryası ve aksamını kapsıyor.

8 MİLYAR'A FÜZE; IMF'NIN VERECEĞİ PARANIN 3'TE 1'İ FÜZEYE
Satışın değeri 7.8 milyar doları buluyor. Bu miktar, satış gerçekleşirse hükümetlerarası silah satışının en büyüklerinden biri olarak kayıtlara geçecek. Türkiye ABD’nin önde gelen silah alıcısı konumuna geri dönecek. Türkiye’nin, PAC-3 füze sistemini, bölgesel tehditlere karşı füze savunma kapasitesini artırmak için almak istediğini belirten Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, şu görüşü öne sürdü: “Türkiye, bölgede barış ve denge unsuru olarak ABD’nin ortağıdır. NATO’nun müttefikinin etkili bir savunma kapasitesine ulaşmasına ve bölgede kabul edilebilir bir askeri denge oluşturmasına yardımcı olmak, ABD’nin yaşamsal ulusal çıkarıdır.”

PKK'YA KARŞI KULLANILAMAYACAK
İRAN NÜKLEER ÜRETİRSE TÜRKİYE'DEN VURULACAK

Türkiye’ye Patriot füze satışını, Amerikan Raytheon Co. ve Lockheed Martin Corp. firmaları yapacak. Kongre’nin, Türkiye’ye sözkonusu füze satışını engellemek için 15 gün süresi var. Ancak Kongre’ye yakın çevreler, yönetim tarafından resmen bildirildikten sonra Kongre’nin silah satışını engelleme yoluna gitmediğini ifade ediyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran yönetimini, nükleer silah üretme yolunda faaliyetini sürdürmesini “Beyhude çaba” diyerek uyardıktan sonra, İran’a karşı Ortadoğu’da bir savunma şemsiyesi kurma olasılığından söz etmişti.
 
ensonhaber.com analiz
Bu haber toplam 900 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri