Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pazarlı: Öğrencilerin Yüzde 43'ü Sigara İçicisi

03 Aralık 2008 / 17:55
Sakarya Üniversitesi (Saü) Tütün Kontrolü Koordinasyon Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Pınar Pazarlı, 7 Bin 141 Öğrenciyle Yaptıkları Anket Çalışmasında, Bu Yıl Üniversitelerine Kayıt Yaptıran Öğrencilerin Yüzde 43'ünün Sigara Kullandığını Belirlediklerini B
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tütün Kontrolü Koordinasyon Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Pınar Pazarlı, 7 bin 141 öğrenciyle yaptıkları anket çalışmasında, bu yıl üniversitelerine kayıt yaptıran öğrencilerin yüzde 43'ünün sigara kullandığını belirlediklerini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Pazarlı, Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Tütün Koordinasyon Kurulu Değerlendirme Toplantısı'nda, kurulun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sigara kullanımının çeşitli hastalıklara neden olduğunun 1964 yılında ortaya konulmasıyla tütün kontrol çalışmalarının başladığını bildiren Pazarlı, giderek artan tütün kullanımının önüne geçmek için hazırlanan Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'nin Dünya Sağlık Örgütünce 2003'te kabul edildiğini söyledi.

Pazarlı, 2004'te Türkiye'nin de sözleşmeyi imzaladığını ve tütün kontrol çalışmaları yapmayı taahhüt ettiğini belirtti.

Kurulun ''Tütün Kontrolü İlk Adım Projesi'' kapsamında bazı seminerler verdiğini ifade eden Pazarlı, bu kapsamda 729 üniversite personeliyle anket çalışması yaptıklarını bildirdi.

Anketin çarpıcı sonuçlar ortaya koyduğunu ifade eden Pazarlı, şöyle konuştu:

''Personelimizde sigara içicilik oranı yüzde 36 olarak saptandı. En çarpıcı sonuç ise kadın personelimizdeki içicilik oranının (yüzde 33) erkeklerin oranına (yüzde 37) yakın çıkmasıdır. Kadınların son zamanlarda sosyal ve ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları ve tütün endüstrisinin kampanyalarının hedefi olmaları sigara tüketimlerini artırmaktadır. Kadınlarımızı bu salgından kurtarmak için acilen harekete geçmek gerekiyor. Kadınlar henüz tam bilinmeyen nedenlerle sigaradaki zehirli maddelerden erkeklerden daha fazla etkilenmektedir.''

Personelin Tütün Kontrol Yasası ile ilgili görüşlerini de aldıklarını ifade eden Pazarlı, ''Anket sonuçlarına göre, personelin yüzde 88'i halka açık kapalı alanlarda ve iş yerlerinde tütün ve mamullerinin yasaklanmasını destekliyor. Yüzde 4'ü kararsız, yüzde 8'i ise desteklemiyor'' dedi.

Pazarlı, bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran 7 bin 141 öğrenciye de internet üzerinden sorular yönelttiklerini söyledi.

Öğrencilerin yüzde 72'sinin merak, özenti ve arkadaş etkisiyle sigara içmeyi denediğini belirlediklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Pazarlı, şunları kaydetti:

''Bu yıl üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerin yüzde 43'ünün sigara içicisi olduğunu belirledik. Bu öğrencilerin yüzde 88'i sigarayı bırakmayı düşünüyor, yüzde 92'si ise sigara içmenin sağlığa zararlı olduğunu biliyor. Öğrencilerin yüzde 66'sı yeni yasamıza göre okullarda sigara içilmesinin yasaklanmasını destekliyor. Yüzde 31'i 'içenler için ayrı bölümler oluşturulmalı' diyor ve yalnızca yüzde 3'ü uygulamaya karşı olduğunu bildiriyor.''


Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri