Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kışın en faydalı yiyeceği!

13.11.2010 00:06
Kışın, kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde, kendimizi ve çocuklarımızı daha bir kollar olduk.

Kışın, kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde, kendimizi ve çocuklarımızı daha bir kollar olduk. Gripten, soğuk algınlığından korunmak ve diğer kapıda olan hastalıklardan az da olsa kıyısından geçmek için, neler yiyip içebiliriz, onun derdine düşmüş durumdayız. En çok da koruduğumuz çocuklarımızın hastalıklarını en aza indirgemek için, yararlı besinleri yedirmek için seferber olmuş durumdayız. Ülkemiz çok şükür bu konuda zengin bir ülke. En şifalı yiyecek ve içecekler cenneti. Bunların arasında ise, ninelerimizin yıllar evvel ürettikleri o mucize yiyecek Pekmez gelmektedir.

Kışın en yararlı yiyeceklerinden bir tanesidir pekmez. Vücuda birçok yararı bulunan bu yiyecek, hem çocuklarımıza hem de bizlere birçok yarar sağlamakta. Her rahatsızlık için çeşitleri olan pekmezin evimizden eksik etmememiz gereken yiyecekler arasında. Yapılan araştırmalar şehir merkezlerinde yaşayanların `'ının hiç pekmez tüketmediğini ortaya koyuyor  Oysa iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağı olan pekmez her zaman, özellikle de kış aylarında bolca tüketilmeli  Sofralarımızda pekmez bulundurduğumuz takdirde, günlük vitamin ihtiyacımızın % 20'si karşılanabilecektir. Pekmezde tiamin ve pyridoxin (B6) vitaminleri yeterli miktarda mevcuttur. Pyridoxin (B6) kan hücrelerinin yapımında, sinir sistemi ve cilt sağlığında, vücuttaki yağ ve kolesterol miktarının kontrolünde vazifelidir.

Günlük B6 vitamini ihtiyacının % 15'i pekmezle karşılanabilir. Pekmez, yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Ayrıca, mineralleri yoğun olarak içermektedir. Pekmez özellikle günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkülozlu hastaların, iyileşme dönemindeki kişilerin diyetinde yer alması önerilmektedir

Çocuklarımıza içirmeliyiz!

Pekmezi her sabah ister aç ister tok karnına 1-2 çorba kaşığı yemek ve bunu alışkanlık haline getirmek gerekir. Okula giden çocuklarımızın günlük enerjilerini karşılamak zihinlerinin daima açık olması için önemlidir. Eğer ki içiremiyorsanız değişik metotlar bularak içirebilirsiniz. Çocuklar bazen şurupları zorla içerler ama içmeleri gerektiğini bildikleri içinde ses çıkarmazlar. Büyüme şurubu altında temiz ve boş bir şurup şişesine koyarak o şekilde de verebilirsiniz. Ya da sevdikleri bir kabın içerisinde verebilirsiniz. Önemli olan günlük rutine koyarak hem kendimize hem de çocuğumuza verebilmek. Çocuğu çocuk pekmezi severken kimi çocuk da sevmeyebilir. Tahinle karıştırıp ekmeğin üzerine sürebilir bu şekilde yemesini tavsiye edebilirsiniz. Önemli olan ikna kabiliyetinizin olmasıdır. Çocuklar mutlaka direnip içeceklerdir.

TAHİN-PEKMEZ

Genellikle çocuklar, pekmezi tek olarak bilmezler. Tahinle kardeş olan pekmez bir araya geldiklerinde çok güzel bir tat oluşturur. Çocuklara bu şekilde de tattırıldığında sevecekler sadece pekmezi yemek zorunda kalmayacaklar. Özellikle sabah kahvaltısında son derece lezzetli ve enerji verici bir karışım tahin pekmez karışımı. Tahin - Pekmez Başta üzüm olmak üzere pek çok meyveden yapılan pekmezle, susamdan yapılan tahin ayrı ayrı çok değerli iki besin. Karışımları ise, kış aylarında soframızın değişmezi kuşkusuz...  Ayrıca ülkemize özgü, muhteşem bir lezzettir. Tahin helvası ve tahin-pekmez, ülkemize ait enerji depolarıdır.

ÜZÜM PEKMEZİ

Vücuttaki kanı arttırır Enerji verir, iştah açar. Hamilelikte ve bebek gelişiminde çok faydalıdır Mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendirir. Damar sertliğine iyi gelir. Kan dolaşımını rahatlatır.

DUT PEKMEZİ

Kan eksikliği bulunan hastalarda çok büyük faydalar sağlar. Mide hastalıklarında özellikle, ülser hastalığına iyi gelir. Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Soğuğa karşı vücut direncini arttırıcı özelliğe sahiptir. Sporcular için bir enerji deposudur. Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcı olur. Çocukların zekâ gelişimine yardımcı olur. Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında etkilidir. Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da yaygın olarak kullanılır.

KEÇİBOYNUZU (HARNUP) PEKMEZİ

Kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler Kalbi takviye eder. Cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı özelliği kesinlik kazanmıştır. Vücudu güçlendirip dinamize eder. Kansızlığa birebirdir. Dişleri besler, kemikleri güçlendirir. Bağırsakları çalıştırır, çocuklar ve hamile bayanlar için faydalıdır. Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko içerir akciğer rahatsızlıklarında da kullanılır.

ANDIZ PEKMEZİ

Andız pekmezi ise bronşit, öksürük, sarılık, kaşıntı, egzama, mide bulantısı, akciğer, karaciğere faydalı bir pekmezdir. Bütü n pekmez cinslerinde olduğu gibi kan yapıcıdır ve enerji verir.

SAHTE PEKMEZE DİKKAT!

Hemen her geçen gün sahte ürün çıkarmak için adeta yarışan sektör, insan sağlığını hiçe sayıp baldan sonra da pekmezin sahtesini üretti. Piyasada vatandaşa uzun süre glikoz katkılı sahte bal yediren dolandırıcılar, şimdi de pekmez sektörüne el attı. Baldaki gibi pekmezde de sahtekârlık yapıldığını söyleyen bazı bilinen üretici firmalar vatandaşı ucuz pekmez almaması yönünde uyardı. Tanınan ve bilinen markaları tercih etmelerini dile getirdi. Türkiye de 10 tane üretici firma bulunduğunun ama piyasada 40'tan fazla marka olduğunu söyleyerek her firmanın kendini üretici olarak lanse ettiğini ve bu şekilde dolandırdıklarını söylüyorlar. Bilinmiş tanınan üretici firmalar, glikozla şekeri pekmez yapıp üzerine de yüzde 100 doğal ibaresi yazıp vatandaşı kandırdıkları kaydedildi. Bilinen markaları tercih ederek ya da memleketten getirilen pekmezleri tercih etmeli, sağlığa zararlı ve uygunsuz koşullarda yapılan gıdalardan uzak durmalıyız.

FAYDALARI

* Pekmez hızla kana karışabilecek nitelikte bir gıda maddesi olduğundan acil enerji ihtiyacı için gerekli bir gıda maddesidir. İki yemek kaşığı (20 g) pekmez insan vücudu için çok değerli olan 2 mg demir, 80 mg kalsiyum ve 58 kcal enerjiyi içermektedir.

* Kış aylarında yaygın olarak tüketilen pekmez, demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri bakımından çok zengindir. Ayrıca, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği vardır.

* Pekmezin vitaminlerce de zengin olması nedeniyle, sofralarda pekmez bulundurulması halinde günlük vitamin ihtiyacının yüzde 20'si karşılanabilmektedir.

* Pekmezdeki şekerin yüzde 80'i, glikoz ve fruktoz halinde olduğundan, bebeklerin beslenmesinde pekmez çok önemli bir role sahiptir. Anne sütü olmadığında hekim kontrolünde bebeklere pekmez verilebilir. Bebeklik çağında beyin çok hızlı geliştiği için enerjiye ihtiyacın oldukça fazla olduğunu, bebeğe yeterli glikoz verilmediği takdirde beyin gelişmesinde duraklama veya yetersizlik olabilir. Kana geçmesi çok kolay, beynin tek enerji kaynağı olan glikoz, pekmezde yeterince bulunmaktadır.

* Tüketilen her 100 gram pekmezin, kalori olarak 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğerdir.

* Pekmezde bulunan glikoz ve fruktoz, sindirim sisteminde parçalanmaya ihtiyaç duymaksızın kana basit difüzyon ile geçebilmektedir. Böylece vücut yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede enerji kazanmaktadır.''

Bu haber toplam 2316 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri