Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pentagon'dan El Kaide'ye Gizli Saldırılar

10 Kasım 2008 / 11:52
Pentagon'un, 2004 yılından bu yana el-Kaide'nin Suriye, Pakistan ve diğer ülkelerdeki militanlarına karşı 12 kadar gizli saldırı düzenlediği öne sürüldü.
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, 2004 yılından bu yana El Kaide terör örgütünün Suriye, Pakistan ve diğer ülkelerdeki militanlarına karşı 12 kadar gizli saldırı düzenlediği öne sürüldü.

New York Times gazetesinin, adları açıklanmayan 6'dan fazla askeri ve istihbarat yetkilileriyle ABD yönetiminin üst düzey politika belirleyicilerine dayanarak verdiği haberde, sözkonusu askeri operasyonlara ilişkin yetki emrini eski savunma bakanı Donanld Rumsfeld'in, ABD Başkanı George W. Bush'un onayıyla gizli olarak imzaladığını duyurdu.

Gazete, sözkonusu gizli emirle, ABD ordusunun El Kaide terör örgütünün uzantılarını dünyanın neresinde olursa olsun vurma yetkisi kazandığını yazdı.

New York Times emrin, aralarında Suriye, Pakistan, Yemen, Suudi Arabistan ve diğer Basra Körfezi ülkelerinin de bulunduğu 15-20 ülkeyi El Kaide militanlarının faaliyet gösterdiklerine veya sığınak bulduklarına inanılan ülkeler olarak belirlediğini yazdı.

Operasyonlardan birinin Pakistan'ın Bajuar bölgesinde militanlara ait olduğundan şüphelenilen bir binaya yapıldığını belirten gazete, Üst düzey bir CIA yetkilisinin saldırıların Suriye, Pakistan ve diğer ülkelerde düzenlendiğini söylemekle yetindiklerini kaydetti.

Yetkililerin sözkonusu emre dayanarak İran'a yönelik hiçbir saldırı düzenlenmediğini ifade ettiklerini yazan gazete, Amerikan güçlerinin bunun yerine İran içinde diğer gizli direktifler uyarınca keşif görevi yaptıklarını belirtti.

Gazete, bir düzine kadar saldırının ise çok tehlikeli, diplomatik olarak sorunlu veya yetersiz delile dayalı olduğu gerekçesiye iptal edildiğini de kaydetti.
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri