Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Perez'den Bakü ve Astana çıkarması

29.06.2009 14:25
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez, Azerbaycan ve Kazakistan'a tarihî bir ziyaret bulunuyor. Perez Aliyev'den Yukarı Karabağ ile ilgili bilgi aldı.
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Türk cumhuriyetleri Azerbaycan ve Kazakistan'a tarihî bir ziyaret gerçekleştiriyor. İki ülke devlet başkanları ile siyasi ve ekonomik alanda stratejik ilişkiler geliştirmek isteyen Peres, 60'tan fazla bakan, işadamı ve sivil toplum liderinden oluşan kalabalık bir heyetle dün Bakü'ye geldi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelen Azerbaycan'a resmi ziyarette bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ''8 milyondan fazla nüfusu olan bir ülkede bir milyon mültecinin olması son derece zor bir meseledir, ama siz gerektiği kadar üstesinden geliyorsunuz'' dedi.

Peres ayrıca, Azerbaycan ile İsrail arasında benzerliklerin olduğunu belirterek, ''Ülkelerimiz küçük olsa bile insanlarımızın kalbi geniştir'' dedi.

Aliyev de görüşmede Yukarı Karabağ ile ilgili Peres'e bilgi verdiğini belirterek, ''Ateşkesin sağlanmasına rağmen ne yazık ki 15 yıl içinde sorunun çözüm sürecinde herhangi bir temel ilerleme sağlanamamıştır'' dedi. Topraklarının yüzde 20'sinin hala işgal altında olduğunu ve bir milyondan fazla insanın mülteci konumunda bulunduğunu kaydeden Aliyev, ''Ermenistan'a bağlı güçlerin Azerbaycan topraklarından çıkmasını talep eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen işgal halen devam ediyor ve bu sadece bizim için değil, tüm bölge için en büyük tehlikedir'' diye konuştu.

İsrail Cumhurbaşkanlığı ziyaretin amacını 'Rusya, Çin ve İran'ın kesiştiği bölgede yer alan iki Müslüman ülke ile stratejik, ekonomik ve diplomatik alanda ilişkileri geliştirmek.' olarak açıkladı. Ancak, ele alınacak önemli konulardan birisi de silah satışı. Azerbaycan'la yüzlerce milyon dolarlık silah satışı anlaşması bulunan İsrail, Kazakistan'la da ziyaret çerçevesinde çeşitli silah satış anlaşmaları imzalayacak. İsrail Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer, gezi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Enerji ve petrol alanında işbirliklerini geliştirmek istiyoruz. Doğalgaz alımı da önceliklerimiz arasında." ifadelerini kullandı

TimeTurk

Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri