Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Perinçek Pkk'nın Reklamını Yapmış!

26 Temmuz 2008 / 12:12
Ergenekon iddianamesi'nde Ergenekon ve PKK ilişkisi gözler önüne seriliyor
Ergenekon İddianamesi'nde, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, Bekaa Vadisi'nde Abdullah Öcalan'la görüşerek PKK'nın Türkiye'de gündemleşmesini sağladığı ifade ediliyor. İddianamenin Doğu Perinçek ile ilgili kısmında yer alan "Diğer şüpheli ve tanıkların beyanları" kısmında Gizli Tanık Deniz'in 04.06.2008 tarihinde savcılığa verdiği beyan aktarılıyor. Buna göre gizli tanık, Perinçek'in Öcalan'a yaptığı ziyareti anlatıyor ve bu ziyaretle Perinçek'in "Abdullah Öcalan ve PKK örgütünün Türkiye siyasetinde gündemleşmesini sağlayıp, Türkiye içerisinde örgütün taban bulmasını sağlamıştır" diye konuşuyor. Gizli tanık, ayrıca Perinçek'in bu dönemden sonra bir ara PKK'nın ikinci lideri konumuna geldiğini aktarıyor.


İddianamede yer alan Gizli Tanık Deniz'in, Perinçek'in Öcalan ziyareti konusunda anlattıkları şöyle:


1986-1987 yıllarında Abdullah Öcalan'ın Bekaa Vadisinde bulunan Helve kampında bulunduğu sırada gazeteci ve siyasi kimliği olan Doğu Perinçek'in röportaj adı altında geldiğini, ilgisini çeken ilk olayın Doğu Perinçek'in Abdullah Öcalan tarafından bizzat karşılanması ve askeri tören yapılması olduğunu. Doğu Perinçek'e kampta bir oda tahsis edildiğini. Hatırladığı kadarıyla Doğu Perinçek'in bu kampta 10 gün kadar kaldığını, bir başka ilgisini çeken olayın ise Abdullah Öcalan'ın hiçbir misafiri ile bir defadan fazla birlikte yemek yemediği halde, Doğu Perinçek ile kaldığı süre boyunca bütün yemekleri birlikte yediklerini.

Yine bir başka ilgisini çeken bir konunun da Abdullah Öcalan'ın kendisi ile görüşmeye gelen herkesle görüşür, yüzüne karşı güzel sözler söyler, ancak gittikten sonra da arkasından ajan, işbirlikçi ya da benden yararlanmaya geldi şeklinde sözler söylerdi, fakat Doğu Perinçek hakkında övücü sözler söylediğini. Doğu Perinçek'in kampta kaldığı süre içerisinde Abdullah Öcalan'la neler konuştuğu hakkında ve gelişinin sadece mülakatla sınırlı olup olmadığı hususlarında herhangi bir bilgisinin olmadığını.

Doğu Perinçek'in Abdullah Öcalan görüşmesinin ardından bu görüşmesini bir kitap haline getirip yayımlatması ve Aydınlık dergisinde dizi halinde yayınlamak suretiyle varlığı yokluğu çok fazla hissedilmeyen Abdullah Öcalan ve PKK örgütünün Türkiye siyasetinde gündemleşmesini sağlayıp, Türkiye içerisinde örgütün taban bulmasını sağlamıştır. Gerçi 15 Ağustos 1984 olayları ile örgüt adını Türkiye'de hissettirmişse de daha sonra yapılan operasyonlarla ağır darbeler aldığını, siyasetinde sıkışmış bir durumda olduğunu, yayınlanan bu görüşmenin adeta örgüt için bir can simidi haline geldiğini. Bu röportajın yayınlanması ile doğu Perinçek'in örgütün adeta ikinci lideri konumuna geldiğini ve yayınladığı kitabın örgüt mensuplarının evlerindeki kitaplıklarda yerini aldığını. Ferid İlsever isimli şahsı İşçi Partisi genel sekreteri olarak bildiğini, doğu Perinçek'in kampa geldiği sırada yanında olup olmadığını bilmediğini.


Doğu Perinçek ile alakalı gelinen noktada şunu söyleyebileceğini, Doğu Perinçek'in Abdullah Öcalan'ın Türkiye ve Türk askerine karşı silahlı mücadele ettiği dönemlerde Abdullah OCALAN'la görüşüp hatta bu görüşmelerini yayınlamak suretiyle örgütün propagandasını yaptığı halde, bugün her ne kadar Abdullah OCALAN'ı samimiyetsizlikle suçlansa bile bir barış ortamından bahsetmekte ve çözümün diyalog ile olabileceğini söylemektedir. Doğu Perinçek ise tam da bu dönemde Abdullah OCALAN ve PKK'ya karşı çok ciddi söylemler ve yayınlar yapmaktadır. Doğu Perinçek'te ki bu değişimi anlamakta güçlük çektiğini.
Kaynak:
Bu haber toplam 5192 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri