Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Perinçek'in Aydınlık'ı Çin'i akladı

31.07.2009 00:39
Doğu Perinçek'in dergisi Aydınlık, bu sayısında Urumçi'de yaptığı katliamlarla dünyanın tepkisini çeken Çin'i akladı.
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Zhil konuşan Aydınlık, "Urumçi'deki idamlar yalan" dedi

İDAMLAR YALAN
"Urumçi'de yaşanan şiddet olayları, yurtdışındaki Rabia Kadir liderliğindeki bölücü güçlerin kışkırtması. Mao'nun milliyetlere pozitif haklar tanıyan politikasını, azınlıklar için daha avantajlı stratejiler izleyerek devam ettiriyoruz. 196 Uygur Türkünün kurşuna dizilerek öldürüldüğü yönündeki iddialar gerçek dışı. Daha dava bile açılmadı ki nasıl böyle bir şey yapılabilsin?"

MEDYA DIŞ MERKEZLERDEN KONTROL EDİLİYOR
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Zhiliang 23 Temmuz'da Ulusal Kanal ve Aydınlık'ı ziyaret etti. Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Turhan Özlü, Zhang Zhiliang'ın ziyaretinde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Sinciang olayları Türk basınında çok geniş yer aldı. Çin'in yükselişini ve ABD siyasetlerini anlayanlar bu olayı da anladı. Ancak Türkiye'de medya dış merkezlerden kontrol ediliyor. Bu yüzden Türk halkı bu olayı anlamadı. Hükümet de Çin karşıtlığını tırmandıran bir tavır aldı. Bizse gerçekleri anlattık.

ASLINDA ÇİN'İ DEĞİL TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALIYOR
Türkiye'ye Rabiya Kadir tuzağı diye Aydınlık kapak yaptı. Çünkü bu olay Çin'i hedef alır gibi duruyor ama aslında Türkiye'yi hedef alıyor. Türk-Çin ilişkilerini baltalamayı ve Türkiye'yi ABD'ye daha çok mecbur etmeyi hedefliyorlar. Bizse iki ülke arasında dostluğu ve Uygur kardeşlerimizin daha iyi koşullarda yaşamasını hedefliyoruz. Türkiye doğru politikalar izlerse bu da daha rahat sağlanır."

RABİA KADİR LİDERLİĞİNDEKİ BÖLÜCÜLERİN KIŞKIRTMASI
Aydınlık- Türkiye'de değişik görüşler, haberler yayımlandı. 5 Temmuz'da Urumçi'de ne oldu?

Zhiliang- Urumçi'deki olay¬lar Rabia Kadir liderliğindeki yurtdışındaki bölücü grupların yurt içindeki bölücüleri tetiklemesi neticesinde ortaya çıkan ve ayrılıkçılık yaratmaya yönelik son dönemdeki en ağır ve şiddet¬li olaylardır.

Aydınlık-Çin'in 56 milliyeti var. Mao Zedung'un Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunda temel bir ilke olarak bu milliyetlere pozitif haklar tanıdığını biliyoruz. Çin'in Mao döneminde uyguladığı milliyetler politikasında bu gün bir değişiklik oldu mu?

Zhiliang- Evet Çin'de 56 milliyet var ve Sincian bölgesinde kırktan fazla azınlık bulunmaktadır. Bu stratejide ve uygulamada hiçbir değişiklik olmamıştır. Eğer bir değişiklik olduğu söylenilecekse daha çok azınlık milliyetler için daha avantajlı stratejiler izlenmiştir diyebiliriz. Örnek verecek olursak azınlıklar için iki çocuk hakkı tanınmaktadır. Öğrenciler için ekstra puanlar verilmektedir.
Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri