Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Perwer'den Gül ve Erdoğan'a destek

25.10.2009 00:37
Bir dönemin yasaklı sesi Şivan Perwer'den Gül ve Erdoğan'a destek...
KÜRT müziğinin ünlü sesi Şivan Perwer, açılımın iyi gitmesi halinde, en kısa zamanda Türkiye'ye dönebileceğini söyledi. Perwer "Eğer açılım iyi giderse Türkiye'ye dönmeyi neden düşünmeyeyim. İnsanlarımı, memleketimi, dostlarımı çok özledim. En çok benden sonra doğan kardeşlerimi özledim. Onları halen görmüş değilim. Görmeyi çok isterim" dedi.

GÜL VE ERDOĞAN'A DESTEK VERİLMELİ

Türkiye'den ayrıldıktan sonra 34 yıldır yurt dışında yaşayan Kürt sanatçısı Şivan Perwer, Irak'ın Erbil kentinde bulunan Bejan Otel'de DHA muhabirine konuştu. Perver, hükümetin demokratik açılımla ilgili görüşlerini açıklarken, Türkiye'yi çok özlediğini dile getirdi. Perwer açılıma destek verdiğini belirterek "Açılım olursa Kürt halkı, millet olur. Ben açılıma destek veriyorum. Türkler hangi haklara sahiplerse Kürtlerde o haklara sahip olurlarsa açılım olmuş demektir. Bu da gerçekten kardeşlik demektir. Aslında Gül ve Erdoğan iyi adımlar attılar. Bunları desteklemeli ve bunlarda açılımdan vazgeçmemeliler. Geçerlerse çok daha kötü olur" dedi.

MEMLEKETİMİ ÖZLEDİM

Perwer, Türkiye'ye dönüşünü ise demokratik açılıma bağladı. Bunun gerçekleşmesi halinde en kasa zamanda döneceğini belirten Perwer, "Eğer açılım olumlu olursa döneceğim. Eğer iyi giderse Türkiye'ye dönmeyi neden düşünmeyeyim. İnsanlarımı, memleketimi, dostlarımı çok özledim. En çok benden sonra doğan kardeşlerimi özledim. Onları halen görmüş değilim görmeyi çok isterim. Birde doğduğum toprakları çok özledim. Fakat bu açılıma bağlı. İyi giderse ve istenilen şekilde olursa bir ay hatta daha da öne alabilirim. Bu tamamen açılıma bağlı. 34 yıl oldu ayrılalı yetmedi mi?"

DÖNERSEM SADECE KÜRTLERE ŞARKI SÖYLEMEYECEĞİM

Perwer, Türkiye'ye dönmesi halinde de sadece Kürtler için müzik yapmayacağını söyledi. Perwer, "Ben dönersem sadece Kürtlere şarkı söylemeyeceğim. Türklere de söyleyeceğim benim işim bu. Sanatçılar toplumlar arasın da fark gözetmez. Onlar şarkı söyler konserlerle insanları birleştirir. İnsanlar arasın da sevgi üretir, dostluk köprüsü kurarlar. Ben tüm Türkiye için söyleyeceğim. Edirne'den Diyarbakır'a, Van'dan İzmir'e her kesime hitap edeceğim. Çünkü ben sanatçıyım, ben ozanım, ben halk insanıyım, benim işim insanları birleştirmek ayrıştırmak değil. Ben sanatçı olduğum için bütün dünya da barış kardeşlik ve huzur isterim. Dünya da barış içersinde yaşamak varken acaba bu savaşlar niye. Savaşsız bir dünya için kendi çapımda hep mücadele ettim ve etmeye devam da edeceğim" dedi.

BEN DAHA ÖLMEDİM HEYKELİM DİKİLSİN

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi Belediyesi, ilçe merkezine Kürt sanatçı Şivan Perwer'in heykelinin dikilmesi için çalışma yaptığı belirtilirken, Perwer bu jesti de ilginç karşılıyor. "Yahu heykeller ölüler içindir" diye espri yapan Perwer, "Aslında ben daha çok yaşamayı düşünüyorum. Evet ben de duydum. Kürt sanatçılarının da katılacağı bir törenle açılışını yapmak isterim. Açılışa benim de katılmam gerekir, fakat henüz erken" diye konuştu.

ŞİVAN PERWER KİMDİR?

Aslen Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı bir köyde ikamet eden Aygün ailesi, aileler arası husumetten ötürü Urfa'nın Viranşehir ilçesine göç etmiştir. Şivan Perver'in çocukluğu burada geçmiştir. Küçük yaştan beri halka şarkılar söyleyen Şivan Perwer'in babası bir dengbejdir. Perwer matematik ve müzikbilim okudu. İlk sanatsal başarıları da 1970 yılı başında vardı.

1976 yılında, hakkında yürütülen soruşturma sebebiyle yurtdışına çıkarak Almanya'nın Köln şehrine yerleşmiş ve eşi Gülistan Perwer ile evlenmiştir. Bir oğlu vardır. 1983 yılında yeniden İsveç'e sığınma talebinde bulunmuştur. Almanya vatandaşlığına geçmiştir.Türkiye'ye giriş çıkışı artık serbesttir ve hakkında açılan dava düşmüştür. 2009 yılı itibariyle Frankfurt'ta yaşamaktadır.Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri