Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Peşmergeyle çatış, ceza alma

23 Temmuz 2008 / 13:26
Yargıtay'dan peşmergelerle çatışmaya giren PKK'lılara iyi haber!
KUZEY Irak'ta Irak Kürdistan Demokrat Partisi peşmergeleriyle silahlı çatışmalara girdikleri için etkin pişmanlıktan yararlandırılmayıp ömür boyu hapis cezasına çarptırılan PKK'lıların cezası Yargıtay'da bozuldu. Yargıtay, IKDP'nin bir devlet olmadığını, sanıkların IKDP'yle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ortak operasyonlarında meydana gelen çatışmalar nedeniyle cezalandırılabileceklerini, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içinde yer almadığı bir operasyonda peşmergelerle çatışmaya giren PKK'lının müebbet hapisle cezalandırılamayacağı yönünde karar verdi.

Bugüne kadar KDP peşmergeleriyle silahlı çatışmalara girdikleri gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan PKK'lılara Yargıtay'dan iyi haber geldi. KDP güçleriyle silahlı çatışmalara girdikleri gerekçesiyle Özel yetkili Diyarbakır 4, 5 ve 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanıp ömür boyu hapse mahkum edilen PKK'lıların hukuki durumlarına Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi açıklık getirdi.

Yargıtay, bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin kendiliğinden örgütten çekildiğini ilgili makamlara bildirip teslim olan ve TCK'nın 221'inci maddesi uyarınca etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyen bazı PKK'lıların, Irak'ın Kuzey'inde IKDP ve KYB peşmergeleriyle çeşitli tarihlerde silahlı çatışmalara girdikleri için ömür boyu hapis cezasına çarptırılmalarının usul ve yasaya aykırı olduğuna hükmetti.

ANCAK TSK'YLA ORTAK OLURSA

Yargıtay, IKDP ve KYB'nin bölgesel yönetimin belli başlı bazı bölgelerinden sorumlu iki ayrı parti olduklarını, kurulu bir devlet düzenine sahip olmadıklarını, bu nedenle peşmergelerle silahlı çatışmaya giren, ancak Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarıyla hiçbir şekilde silahlı çatışmalara katılmayan PKK'lıların etkin pişmanlıktan yararlanabileceklerini kaydetti.

Yargıtay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik tarihlerde IKDP ve KYB güçlerinin de desteğini alarak Irak'ın Kuzey'inde düzenlediği ortak operasyon, harekat ve tatbikatlar sırasında meydana gelen çatışma, baskın ve pusu eylemlerine katıldıkları tespit edilen PKK'lıların TCK'nın 302'nci maddesini düzenleyen `Ülkenin bölünmez bütünlüğü aleyhine silahlı eylemlerde bulunmak' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılabileceklerini vurguladı. Yargıtay kararında, KDP ve KYB ile olsa bile TSK personelinin içinde yer aldığı operasyonda meydana gelen çatışmalara katılanların ise müebbet hapisle cezalandırılmaları gerektiği ifade edildi.

HAMİLE KADIN PKK'LI SERBEST KALDI

Yargıtay'ın bu kararı doğrultusunda PKK'nın dağ kadrosunda 13 yıl silahlı faaliyet yürüten, peşmergelerle 10 kez çatışmaya giren ve geçen ay Habur Sınır Kapısı'na gelerek teslim olan kadın PKK'lı 6 aylık hamile A.K. serbest kaldı. Kuzey Irak'taki Haftanin, Avaşin-Basyan, Kanicenge, Surede, Metina, Hakurk, Hınere kampları ile Kandil Dağı'nda 13 yıl silahlı faaliyet yürüttüğünü, KDP peşmergeleriyle de 10 kez silahlı çatışmaya girdiğini anlatan A.K. Mahkemedeki savunmasında şunları söylemişti:

"Örgütün gümrük adını verdiği Kelaşin bölgesinde para yüzünden anlaşmazlık yaşanınca hem KDP, hemde KYB güçleriyle yaşanan çatışmaya katıldım. Köylüleri ve peşmergeleri zorla alandan uzaklaştırıp mallarına el koyduk. Takviye gelen güç ile birlikte kalabalık grupta bu kez Hacıümran kasabası yakınlarında tekrar Barzani'ye bağlı peşmerge karakollarına saldırdık. Zagros bölgesine geçip KDP denetimindeki köylülerin büyük ve küçükbaş hayvanlarına el koyduk. Ancak şu anda KDP- PKK ilişkileri çok iyi ve karşılıklı silah, mühimmat alışverişi yapılıyor. PKK'nın lojistik ihtiyacı ve hasta tedavilerini de KDP güçleri karşılıyor. KDP'yle çatışmaya girip teslim olmaya cesaret edemeyen çok sayıda kişi Kuzey Irak'taki kasabalarda sefalet içinde yaşıyor. Eşimle birlikte örgütten kaçtık. 6 aylık hamileyim, devletin beni affetmesini istiyorum."

4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi PKK'lı A.K.'yı kendiliğinden teslim olduğu için etkin pişmanlıktan yararlandırıp ceza vermeden serbest bıraktı.

400 PKK'LININ TESLİM OLMASI BEKLENİYOR

PKK'dan kaçan ve KDP'yle çatışmaya girdikleri için teslim olmaya cesaret edemedikleri için Kuzey Irak'ta yaşayan yaklaşık 400 civarında PKK'lının, Yargıtay'ın bu kararı üzerine teslim olmaları bekleniyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri