Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Petrol fiyatları yakmaya devam edecek

13 Mayıs 2008 / 09:34
Koç'a göre petrol fiyatları kısa vadede düşmeyecek.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, kısa vadede petrol fiyatlarının düşmesini beklemediklerini söyledi. Koç, "Bu durum enflasyonu da olumsuz yönde etkileyecek" şeklinde konuştu

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yakın vadede petrol fiyatlarının düşmesini beklemediklerini, bu durumun enflasyonu da olumsuz yönde et-kileyeceğini söyledi. Bursa'daki ilk Otokoç tesisi ve yenilenen Birmot Bursa tesisinin açılışında konuşan Koç, "Grubumuz, Türkiye'nin otomotiv üretiminin ve ihracatının yüzde 45'ini, yurtiçi satışların da yüde 30'unu gerçekleştirmektedir. Grup bünyesindeki otomotiv şirketlerinin 2007 yılı üretimleri toplamı 520 bin adet olarak gerçekleşmiştir" dedi.

EN ESKİ VE KÖKLÜ ŞİRKET

Otokoç'un temellerinin 1928'da Vehbi Bey'in, Koç Ticaret bünyesinde Otomotiv Şubesi'ni kurması ile atıldığını hatırlatan Koç, 80 yıl önce kurulan Otokoç'un halen faaliyet gösteren en eski ve en köklü otomotiv şirketi olduğunu belirtti. Bugün gelinen noktada Türkiye'nin otomotiv üretiminin ve ihracatının yüzde 45'ini, yurtiçi satışların da yüzde 30'unu gerçekleştirdiklerini belirten Koç, grup bünyesindeki otomotiv şirketlerinin 2007 yılı üretimleri toplamının 520 bin adet olarak gerçekleştiğini söyledi.

TOFAŞ SATIŞLARINI ARTTIRDI

Tofaş'ın, son dönemde devreye aldığı Linea ve Mini Cargo projeleri ile üretim ve satışını arttırdığını, bu yıl 514 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştireceğini aktaran Mustafa Koç, "Minicargo projesi sadece Türkiye için değil, Avrupa pazarı için de önemli. Tofaş, bu yıl tek başına 500 bin üretim rakamına ulaşacaktır.Ford Otosan'ın da bu yıl 115 milyon dolar tutarında yatırım planı var" dedi.

UMARIM YANILIRIM

Koç, gazetecilerin yükselen petrol fiyatlarını sorması üzerine, "Türkiye olarak ekonomide dünya ile entegre olduğumuz için bizi de onları da çok yakından ilgilendiriyor. Fakat bu gidişle petrol fiyatlarının orta vadede düşeceğini zannetmiyorum. Bunun enflasyona da olumsuz şeklide yansıyacağını düşünüyorum. Umarım yanılırım" ifadelerine yer verdi.

Bursa otomotiv üretim merkezi

Bursa'daki ilk Otokoç tesisi ve yenilenen Birmot Bursa tesisinin açılışı Bursa Valisi Şahabettin Harput, Koç Holding, Tofaş, Ford Otosan ve sektör temsilcilerinin yanısıra, Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO'su Dr. Bülent Bulgurlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Turgay Durak'ın katılımıyla yapıldı. Birmot Bursa tesisi tümüyle yenilenirken, Otokoç'un kuruluşunun 80. yılında Bursa'daki ilk tesisi açılarak toplamda Türkiye çapındaki tesis sayısı 31'e çıkartıldı.

Koç Grubu için otomotivin, otomotiv için de Bursa'nın önemine değinen Mustafa Koç; "Bursa, Türkiye'nin araç üretiminin ve ihracatının neredeyse yarısını gerçekleştiriyor. Türkiye'deki bine yakın otomotiv yan sanayi şirketinin yüzde 40'ı Bursa'da faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin otomotiv üretim merkezi olan Bursa, nüfusu ve ülke ekonomisine sağladığı katkı bakımından Türkiye'nin dördüncü büyük ili. Grup olarak, ülke ekonomisinde bu kadar önemli yeri olan Bursa ilimizdeki yatırımlarımıza devam ediyoruz" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri