Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Petrol fiyatlarındaki iddia

19 Eylül 2008 / 15:10
Petrolün varil fiyatı 150 dolardan 96 dolara nasıl düştü merak ettiniz mi? Rantın arkasında büyük oyun çıktı.
Petrol fiyatlarını batan yatırım bankaları yükseltiyormuş. Merrill Lynch ve Lehman Brothers batınca, fiyatlar da düşme trendine girdi.

Çarpıcı iddia Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği (OME) Petrol ve Doğalgaz Bölüm Başkanı Dr. Sohbet Karbuz'dan geldi. Zaman'dan Ufuk Şanlı'nın yaptığı habere göre sorumlu yatırım bankaları..

Oysa petrolde yaprak kımıldasa fiyatlar artıyordu. Ne olduysa son iki ayda oldu. Savaşlar, kasırgalar bile fiyatların düşmesine engel olamadı.

İKİSİ BATTI FİYATLAR DÜŞTÜ

'Kağıt varil ticareti' olarak tanımlanan vadeli petrol işlemleri piyasasının yüzde 50'sinin beş küresel yatırım bankasının (Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup, Merrill Lynch ve Lehman Brothers) elinde bulunduğunu dile getiren Karbuz, "Bu oyuncular gerçek olmayan fiyatlar oluşturup daha sonra bunu gerçek piyasalara dayattılar. Sanal ortamda oluşturulan bu fiyatlarla ciddi kazançlar elde ettiler." tespitinde bulunuyor.

KAĞIT VARİL TİCARETİ

Karbuz'un verdiği bilgilere göre, dünya günlük petrol üretiminin 85 milyon varil olmasına karşın vadeli işlemler piyasasında el değiştiren kâğıt varil miktarı 400 milyon varil civarında. Hampetrol fiyatları bu yolla speküle ediliyor. Bu sistem hem yatırım bankaları hem de petrol şirketlerine büyük kazançlar elde etme imkanı sağlıyordu.

SENATO DEVREYE GİRİNCE

Sürecin Amerikan Senatosu tarafından yürütülen spekülasyon soruşturmasıyla bozulmaya başladığını dile getiren enerji uzmanı Karbuz, bankalar ve petrol şirketlerinin soruşturmadan ciddi anlamda rahatsız olduğunu ifade ediyor.

YÜKSELMESİ İÇİN NEDEN ÇOKTU AKSİNE DÜŞTÜ

Sadece iki ay önce 150 doları test eden fiyatların o tarihten bu yana yüzde 35 değer yitirdiğini hatırlatan Dr. Karbuz, şunları aktarıyor: "Bu arada Rusya Gürcistan'a girdi. Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı iki hafta kapalı kaldı. Teksas eyaletini kasırga vurdu. Norveç üretim tesislerini bakıma aldı. Petrol arzı günde 2 milyon varil azaldı ama petrol tam tersi hızlı bir şekilde düştü. Çünkü spekülatif işlemlere imza atan iki büyük parmağını kıpırdatamayacak durumdaydı."
Kaynak:
Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri