Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Petrol lobisi İsrail Lobisine karşı

04.03.2009 13:29
Amerikan Lobisi ne kadar güçlü, Amerikan Dış polikitası ne kadar ahlaklı? Petrolü koz olarak kullananan Arap Lobisi'nin İsrail Lobisine karşı bir güç olduğunu savunulabilir mi?
İsrail Lobisi neden bu kadar etkili?

"İsrail Lobisi neden bu kadar etkili" sorusuna verilecek cevabın çok şıklı olduğunu belirten John J. Mearsheimer ve Stephen M. Walt, birinci şıkkı, "Amerikan sisteminin böyle bir etkiye son derece açık olması" olarak veriyor.

John J. Mearsheimer ve Stephen M. Walt'e göre, "ABD'nin parçalanmış idare tarzı, iyi oturmuş fikir özgürlüğü geleneği ve seçimlerin son derece pahalı kampanyalar sayesinde başarılı olabilmesinin yanı sıra bu kampanyalardaki bağışlarının denetim sisteminin son derece zayıf olması lobilerin işini kolaylaştırıyor. Çıkar grupları böyle bir sistemde istedikleri adayları rahatlıkla destekleyebiliyor, istemedikleri adayları da seçim arenasından silebiliyorlar..."

Tabi ki bu şık aynı zamanda Türkiye'nin başını sık sık ağrıtan Ermeni Lobisi'nin gücünün de cevabı olarak yorumlanabilir. Bu durumda da kitabı okurken insan istemez onlar etkiliyorsa Türk Lobileri neden ABD sistemindeki bu 'açık'tan yararlanmayı başaramadı sorusu geliyor....

Çıkar gruplarının at oynattığı bir seçim sistemi

Ayrıca çıkar gruplarının önünde kamuoyunu şekillendirmek için türlü yollar açık. Görüşlerine sempati besleyen gazetecileri destekleyerek, kitap, makale ve yorumlarının yayınlamasını sağlayabilmek bu yollardan biri. Tabi bunu yaparken farklı görüşleri savunanları küçük düşürme ve dışlama çabalarını da ihmal etmiyorlar.

İsrail Lobisi bir çok nedenle ABD'de nüfuz ortaya koyma konusunda önemli avantajlara sahip. Amerikan Yahudileri genel nüfusa göre daha zengin ve daha iyi eğitimli. Ayrıca çok muhteşem bağış gelenekleri var. İstedikleri siyasi partiye rekor miktarlarda bağış yapabiliyor ve siçimlere mümkün olduğunca iştirak ediyorlar. İsrail Lobisinin Hristiyan Siyonistlerden de aldığı destekle Amerika'da ciddi bir tabana sahip oldukları dikkatten kaçmamalı.

Lobi içindeki Yahudi Teşkilarının sahip olduğu göz kamaştırıcı maddi imkanlar ve uzman kadro aynı şekilde önemli. Buna rağmen İsrail Lobisi, pek çok ünlü yazar tarafından ^"herhangi bir lobi" gibi tanımlanıyor ve diğer lobilerin onlar kadar etkili olabileceği iddia ediliyor. Peki bu iddia ne kadar tutarlı?

İsterseniz İbrail'in karşısında en büyük lobi olarak pazarlanan Petrol Lobisinin gücüne bakarak buna bir yanıt vermenizi sağlayalım..

Petrol lobisi'nin İsrail Lobisi karşısında şansı var mı?

John J. Mearsheimer ve Stephen M. Walt, Amerika'da Arap teşkilatların sayı ve etki açısından İsrail lobisi içindeki gruplarla kıyaslanamayacağını özellikle vurguluyor. Hatta öyle ki onlara göre bu dengenin sağlanabilmesi için petrol kozu bile yetersiz kalıyor.

Yazarlar bu konuda, "Ne Arap devletleri ne de adından çok söz edilen 'Petrol Lobisi' İsrail Lobisine karşı denge oluşturamazlar, Petrol Şirketlerinin ve/veya zengin petrol şeyhlerinin ABD'nin Ortadoğu Politikası üzerinde güçlü bir tesir oluşturduğu imajı yaygındır ve 2003 Irak Savaşı'nın bir 'Petrol Savaşı' olduğu ve Halliburton gibi petrolle alakalı şirketlerin başının altından çıktığı iddiası bu inanca dayanmaktadır. İlginç bir şekilde bu görüş Noam Chomsky ve Stephen Zunes gibi İsrail'in en sert muhalifleri ve Martin Peretz gibi en heyecanlı destekçileri tarafından destekleniyor. bu görüşün komplocu şekilleri Bush ailesi ile Suudi Ailesi arasındaki ortaklığın ABD'nin Ortadoğu politikalarını Amerikan çıkarları aleyhine şekillendirdiğini ileri sürüyor. Bu farklı yorumlarda İsrail Lobisinin diğerleri arasında sadece bir oyuncu olduğu ve en önemlisi olmadığı iddia ediliyor" diyorlar...

ABD'de yayımı engelenen makalenin yayınlanma hikayesi

Yukarıda bilgileri içinden sizlere alıntıladığımız, İsrail Lobisi ve Amerikan Dış Politikası adlı kitap tam 610 sayfa. kitabın 12 sayfası dizinden ve tam 162 sayfası da notlardan oluşuyor. Okuduğu kitapların bilgilerin kaynağını ve tutarlığını önemseyenler notların bu denli fazla olmasının öneminin şüphesiz farkındadır.

Siyaset sratejisi ve ortadoğu üzerine hesaplar konusunda duyarlı herkesin dikkatle okuması gereken İsrail Lobisi ve Amerikan Dış Politikası adlı eser iki yazarın imzasını taşıyor: John J. Mearsheimer ve Stephen M. Walt
Chicago Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü ve Uluslararası Güvenlik Siyaseti Programı müdür yardımcısı olan John J. Mearsheimer, 1998-1999’da CFR’de bulundu ve 2003’de Amerikan Sanatlar ve Bilimler Akademisi’ne seçildi. Stephen M. Walt ise Harvard Üniversitesi’nden uluslararası ilişkiler profesörü olarak küresel siyaset ve devrim tarihi üzerine çalışmaları ile tanınıyor.

Bertrand Russell'in “Bütün işlerimizde verili kabul ettiğimiz şeyleri zaman zaman sorguya tabi tutmak oldukça sağlıklı bir tavırdır.” sözüne ithaf yapılarak yazılan önsözde yazarlar, Atlantic Monthly adlı derginin kendilerinden 2002 yılında İsrail Lobisi ve Amerikan dış politikası üzerine kapsamlı bir makale istediğini belirtiyor. ABD'nin İsrail'e verdiği ve İbrail Lobisinin konumunu düşünen yazarlar böyle netamali bir konuda yazmaktan çekinseler de bazı çekincelerini dile getirip sonuçta yazmaya karar veriyorlar. İki yıl boyunca dergi edötörleri ile temas halinde bulunarak çalışmayı sürdüren yazarlar 2005 yılının Ocak ayında makaleyi , Atlantic Monthly'e teslim ediyorlar. Ancak dergi makalenin yayınlamıyor ve hatta üzerinde düzenleme çalışması yapılmasına bile gerek olmadığını belirterek konuyu tamamen kapatıyor.

Yazarlar bu makaleyi başka dergilere teklif ediyor ama ya içeriği ya da uzunluğu bahane gösterilerek makale hiç bir yerde yayınlanmıyor. Ancak sadece kısa bir özeti Taming American Power'de yer bulabiliyor. Bu özeti okuyan bazı bilim adamları makalenin neden daha itibarlı bir yerde yayınlanmadığını soruyorlar. Sonuçta makale 23 mart 2006 tarihinde London Rewiew of Books'ta yayınlanabiliyor...

Makale neyi savunuyor?

Yazarlara göre, makalenin amacı açık, "Amerika'nın İsrail'e verdiği maddi ve dipolmotik desteği ortaya koyduktan sonra, bu desteğin ne stratejik, ne ahlaki bir zeminde savunulmasının mümkün olmadığı. Ve yazarlara göre böyle bir destek ancak Amerika'nın Bölge'de İsrail'in çıkarlarına hizmet etmesi için baskı yapan bir güçlü açıklanabilir yani İsrail Lobisi.

Büyük ilgi gören makalenin kitaplaştırılmış hali Hasan Kösebalaban atarfından Türkçeleştirildi ve Küre yayınlarınca neşredildi. Yayınlandığı günden bu yana şiddetli eleştirilere maruz kaldığı kadar güçlü övgülere de maruz kalan kitap, Ortadoğu tarihine farklı gözle bakanların değişik fikirlerini harmanlayarak neyin 'komplo' neyin 'gerçek' olabileceği konusunda okurlara yeni ufuklara sağlıyor..

Kaynak:
Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri