Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Petrol Yükselmeye Devam Ederse...

09 Temmuz 2008 / 09:21
ING’ye göre, petrol 200 dolara çıkarsa, dünya genelinde enflasyon yükselecek, bankalar faiz arttıracak, ekonomik büyüme yavaşlayacak.
Son bir yılda ikiye katlanan petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar 200 dolara çıkmasını bekleyenlerin sayısı az değil. Uluslararası yatırım bankası ING’ye göre, petrol fiyatları 200 dolara çıkarsa, hızlı bir düşş trendinin de startını verecek.

ING’nin senaryosuna göre, petrol fiyatlarının 200 dolara çıkması enflasyonu yükseltecek ve ekonomik aktiviteyi baskılayacak. Enflasyon ABD’de yüzde 7’ye, Avro Bölgesi’nde ise yüzde 4.5’e çıkacak. Bu durumda merkez bankaları faiz artıracak. Yıl sonuna kadar ABD Merkez Bankası (FED) faizi yüzde 2’den yüzde 3.25’e, Avrupa Merkez Bankası ise yüzde 4.25’ten yüzde 4.75’e çıkaracak. Artan faizler, büyüme üzerindeki aşağı yönlü baskıyı daha da arttıracak. Durgunluk, kredi krizini daha da derinleştirecek. Varlık fiyatları düşecek, artan faizler bankaların içinde bulunduğu durumu zorlaştıracak.

Gerilimler artacak

Bu noktadan sonra geri dönüş süreci başlayacak. Petrol fiyatlarının ekonomik aktiviteyi baskılaması sonucu, petrole olan talep aniden düşecek. Petrol fiyatları 2009 yılı boyunca düşerek 100 dolara gerileyecek. Petrol fiyatlarındaki bu düşş, ABD’de geçici bir deflasyona yol açacak ve enflasyonun düşmesiyle Fed ve Avrupa Merkez Bankası faizleri indirecek. 2009 sonunda Fed faizi yüzde 1’e, Avrupa Merkez Bankası ise yüzde 3.25’e indirmiş olacak. Petrolün 200 dolara çıkması, tüketicilerden üreticilere 4 trilyon doların transfer edilmesi anlamına gelecek. Bu tutar, küresel ekonominin yüzde 7’sinin üzerinde bir orana denk geliyor. Bu gelir transferi uluslararası gerilimleri arttıracak.

Kaynak:
Bu haber toplam 768 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri