Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Petrolde Dev Gelişmeler

03 Temmuz 2008 / 07:35
Hani Mavi Jeans'in ABD'li işadamlarına 'Bu Türkler de çok oluyorlar' dedirten kompleksleri aşmış bir reklamı vardı. Bu gelişme o sözleri gerçekten söyletecek
Başbakan Erdoğan’ın ‘2015’te petrolde dışa bağımlılık yarı yarıya azalacak’ sözleri Karadeniz’deki arama çalışmaları için umut verdi. Eğer bölgede tahmin edilen 10 milyar varillik rezerve ulaşılırsa Türkiye, petrolde Azerileri geçip 18’inci ülke olacak

UMUDUNU Karadeniz’e bağlayan Türkiye, petrolde devler ligine göz dikti. TPAO’nun daha önce yaptığı tahminlere göre Karadeniz’de 10 milyar varillik petrol rezervi var. Türkiye eğer umduğu bu rezerve ulaşırsa hem rezerv varlığıyla 18’inci ülke konumuna yükselecek, hem de ithalat bağımlısı olmaktan kurtulacak. Dün yapılan Enerji Forumu’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu konuya dikkat çekerek ‘TPAO’nun Libya, Kolombiya, Kazakistan, Azerbaycan ve Karadeniz’de petrol arama ve üretim faaliyetleri var. Ham petrol ihtiyacımızın en az yarısını 2015’te kendimiz karşılamak istiyoruz. İnşallah bunu başaracağız’ dedi.

REZERVİ, ÖNCE UYSAL AÇIKLAMIŞTI
BİLİNDİĞİ gibi petrole yılda 35 milyar dolar ödeyen Türkiye’nin 2007 yılında 31 milyon ton olarak gerçekleşen petrol tüketiminin yüzde 10’dan azı TPAO ve diğer şirketlerin üretimlerinden karşılanıyor. TPAO da bir süredir yürüttüğü arama çalışmaları ile bu faturayı azaltmayı hedefliyor. Bölgede Brezilyalılar’la birlikte yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren TPAO Başkanı Mehmet Uysal, toplam rezervin 10 milyar varilin üzerinde olduğunu açıklamıştı. Uysal ‘Eğer bu rezerve varsa 2015’te Türkiye’nin ihtiyacını yarıya indirir, Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıldönümünde ise ihtiyacın tamamını karşılar’ demişti.

PETROBAS UMUT VERİYOR
DÜN Başbakan Erdoğan tarafından da dile getirilen bu rakamlara göre Türkiye, umduğunu bulursa 7 milyar varil petrol rezervine sahip olan Azerbaycan’ı geçerek 18’inci ülke konumuna yükselecek. TPAO bugünkü değeri 1.4 trilyon doları bulan bu petrolün çıkarılması için Brezilya’nın milli petrol şirketi Petrobas ile çalışma yürütüyor. Petrobas’ın özellikle derin denizlerdeki aramalar konusunda deneyimi bulunuyor. Petrobras geçen yıl Atlas Okyanusu’nda 6 bin metre derinliğe kadar indi. Toplam 1.8 milyar dolara mal olan çalışmaların karşılığında 8 milyar varillik petrol rezervi bulundu.

EKONOMİ SERVİSİ Bankalar kredi vermese de Ilısu Barajı’nı yapacağız

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Santrali konusunda kararlılık mesajı verdi. 5’inci Türkiye Enerji Forumu’nda konuşan Erdoğan, bankalar kredi vermese de 1.200 MW’lık Ilısu Santrali’ni Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında finanse edip yapacaklarını söyledi. Erdoğan ‘Enerji yatırımları kararlılıkla sürecek’ dedi. Ilısu Barajı’nın temelinin bir süre önce atıldığına dikkat çeken Erdoğan ‘15 gün önce bölgeye gittim, dolaştım. Burada özellikle bir çok spekülasyon yapılıyor. Yani kredi noktasında, finansör olacak ülkeler, ister bu finansı versin, ister vermesin, biz bunları GAP, DAP, KOP kapsamında yatırım ayırdığımız finanstan kesinlikle çözme kararlığı içindeyiz. Buradan geri adım söz konusu değil. Zira alınmış mesafeler var. Bütün bölgede korumaya yönelik çalışmalar bitirilmiş vaziyette’ diye konuştu. Bir süre önce projeye kredi desteği veren Avusturya, Almanya ve İsviçre ‘Tarihi ve çevresel sorumluluk içinde hareket edin yoksa desteğimizi çekeriz’ tehdidinde bulunmuştu. Erdoğan, 2020 yılına kadar enerji talebinin yıllık yüzde 6 oranında artacağını varsaydıklarını, 2020 yılında 220 milyon ton petrol eş değerine ulaşılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

MUSTAFA MEYDAN

Erdoğan’ın müjdesi Zonguldak’ı sevindirdi

Zonguldak’ı ziyaretinde Taşkömürü Kurumu’na (TTK) 1500 artı 1500 olmak üzere 3 bin maden işçisi alınacağı sözünü veren Başbakan Erdoğan’ın müjdesi kentte sevinçle karşılandı. TTK şimdiden madencilerin seçileceği köylerin tespitini yapmaya başladı.

FİYATLAR NEREYE GİDER?

OPEC: Faizler artırılırsa petrol fiyatları yükselir

OPEC Dönem Başkanı Şekip Halil Euro bölgesinde faizlerin artırılması halinde bu hafta petrol fiyatlarının daha da artabileceği uyarısında bulundu. Halil ‘Fiyatlar düşmek yerine yükseldi, çünkü piyasa algısı doların gelecekte değer kaybının süreceği yönünde’ dedi.
ENI’NİN CEO’su Paolo Scaroni, petrol fiyatlarının güçlü talep ve spekülasyonlar nedeniyle 200 dolara kadar yükselebileceğini ya da ağustos ayında 120 dolara gerileyebileceğini söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri