Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Peygamberimizin Mektub'u Neden Sergilenmiyor?

04 Eylül 2008 / 09:06
Ramazanda Topkapı Sarayı'nda sergileneceği söylenen Peygamber Efendimiz'in kutsal mektubu yine sergilenmedi.
Ozan Köse'nin haberi

Kutsal Emanetler Bölümü'nü gezmeye gidenler sadece emanetin saklandığı kutuyu görebiliyor.

Ramazan ayının başlamasıyla ziyaretçiler Topkapı Sarayı'nın Kutsal Emanetler Bölümü'ne akın etmeye başladı. Ancak vatandaşlar, sergileneceği açıklanan 1400 yıllık Peygamberimiz'in ceylan derisine yazdığı mektubu yine göremedi. Onun yerine kutsal emanetin korunduğu muhafaza kutusu sergiye açıldı. BUGÜN gazetesi, Topkapı Sarayı'ndaki restorasyon çalışmaları sırasında Peygamberimizin mektubunun zarar gördüğünü "Peygamberimizin mektubu neden gizleniyor" başlığıyla 11 Ocak 2008'de sürmanşetten vermişti.

SERGİLENMESİ GEREKİRDİ

Haberimiz üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, kutsal emanetin koruma altında olduğunu ve Ramazan ayında sergileneceğini açıklamıştı. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Hilmi Aydın da mektupların restorasyon sonrası kombinasyonun iyi olmadığı için sergilenmekten vazgeçildiğini söylemişti. Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı ise o günlerde konu hakkında "Sergileniyor olması gerek, haberim yok" şeklinde bir yorum yapmıştı.

BiRBiRLERiNE TOPU ATTILAR

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Hilmi Aydın'a sorduk. Aydın, bilgi vermekten kaçınırken, "Bu tür olayları İlber Ortaylı Hoca'dan öğrenin" demekle yetindi. Müze Başkanı Ortaylı ise, "Kaldıracağız tabii. Bir şey her yerde durmaz. Bazen kaldırmak gerekiyor" ifadelerini kullandı. Ortaylı şöyle konuştu: "Ramazanı falan yok bunun. Bir eser sürekli teşhirde durmaz. Bu eski eser. Bu konuyu Hilmi Aydın'a sorun. Son durum hakkında o bilgi verir. O kutsal emanetler uzmanıdır" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri