Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pilli oyuncaklar radyasyon yayıyor

05.12.2009 19:04
Çocuklarınızı pilli oyuncaklardan uzak tutun. Bağışıklığı zayıflatan pilli oyuncaklar, özellikle 0-6 yaş arası çocuklar için zararlı.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Mustafa Tekin, pilli oyuncakların elektromanyetik radyasyon yayması sebebiyle çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Tekin, özellikle 0-6 yaş arasındaki çocuklara pilli oyuncak alınmaması uyarısında bulundu.

Pille çalışan oyuncaklar oldukça yaygınlaştı. Artık çok küçük çocuklara bile pilli oyuncaklar alınıyor. Oysa pilli oyuncaklar da elektrikli cihazlar gibi elektromanyetik radyasyon yayıyor. Özellikle küçük çocukların bedenindeki su oranı yetişkinlere göre daha fazla olması sebebiyle çocukların daha fazla etkileniyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR

Elektromanyetik radyasyonun bağışıklık sistemini zayıflatarak birçok hastalığa davetiye çıkardığının altını çizen Tekin, "Küçük çocukların sürekli pilli oyuncaklarla oynaması sağlığı için son derece tehlikelidir. Özellikle 0-6 yaş arasındaki çocuklar pilli oyuncaklardan uzak tutulmalıdır. İnsan bedeninin üçte ikisi sudan ibarettir. Çocuklarda bu oran daha fazladır. Bu sebeple elektromanyetik radyasyon çocukları daha fazla etkiler. Elektromanyetik radyasyon bağışıklık sistemini zayıfladır. Bu da çocuğun daha kolay ve sık hastalanmasına sebep olur. Ayrıca oyuncağın piliyle doğrudan temasta çok tehlikelidir. Akan, yıpranmış pilin içeriğindeki bulunan ağır metaller birçok organda tahribata sebep olur." diye konuştu.

OYUNCAK ALIRKAN YAŞ ÇOK ÖNEMLİ

Tekin, oyuncak seçiminde yaşın çok önemli olduğunun altını çizerek, alınan oyuncağın kolay temizlenebilir, zehirli maddeler içermeyen ve çocuğun el becerisini artırıcı ve hayal gücünü destekleyici olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Oyuncak üzerindeki yaş uyarısının dikkate alınmasını isteyen Tekin, "Sağlıksız oyuncak seçimi çocuğun hayatını karartabilir. Sadece elektromanyetik radyasyon tehlikesi değil, kalitesiz ve ucuz kimyasal maddeler kullanılan oyuncaklarda çocuğunuzu zehirleyebilir. Ayrıca çocuğun yutamayacağı büyüklükte oyuncaklar tercih edilmeli. Küçük çocuklara en doğrusu yıkanabilir, tahta veya sert kaliteli plastikten pilsiz oyuncaklar alınmalıdır" önerisinde bulundu.
Timetürk
 
Bu haber toplam 1622 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri