Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pimci Teğmen Kararına Tepki

25.11.2009 09:17
Askerî mahkeme vicdanları kanattı ! Teğmen sanki 4 askerin ölümüne yol açmadı, kırmızı ışıkta geçti

Pimi çekilmiş el bombasını bir onbaşıya vererek 4 askerin şehit olmasına sebep olan Teğmen Mehmet Tümer, 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Tümer, en fazla 6 yıl hapis yatıp çıkacak. Şehit ailelerini "Ülkeyi terk etmeyi düşünüyoruz" noktasına getiren gelişme, AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ'ın da sert tepkisine yol açtı. Bozdağ, "Bir subayın egosuna kurban giden 4 Mehmetçik'e trafik kazazedesi muamelesi yapılmıştır. Ortada kırmızı ışıkta geçme veya hatalı sollama mı var ki, böyle bir karar çıktı? Askerî mahkemenin kararı vicdanları kanatmıştır." dedi. Bozdağ, alt sınırdan ceza verilen Teğmen'in 'olası kast' suçundan yargılanması gerektiğini savundu. TCK'ya göre böyle bir suçun cezası en az 20 yıldan başlıyor.

Vahim olay, Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde 17 Ağustos 2009 tarihinde meydana geldi. Teğmen Mehmet Tümer, cezalandırmak amacıyla Onbaşı İbrahim Öztürk'ün eline pimi çekilmiş bomba verdi. Öztürk'ün yalvarmasına rağmen pimi yerine takmadı. Bombanın patlamasıyla Onbaşı Öztürk ile birlikte Piyade Çavuş İbrahim Yaman, Piyade Onbaşı Ali Osman Altın ve er Mesut Bulut şehit oldu. Bir süre kamuoyundan gizlenen ve 'eğitim zayiatı' olarak yansıtılan olayın ortaya çıkmasının ardından Mehmet Tümer tutuklandı. Elazığ 8'inci Kolordu Mahkemesi'nde yargılanan Tümer'in son duruşmasında, kamuoyunu ve şehit yakınlarını şaşkına çeviren karar çıktı. Tümer, 'bilinçli taksirle' birden fazla kişinin ölümüne sebep olduğu için 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Askerî mahkemenin verdiği bu karara AK Partili Bozdağ'dan da sert tepki geldi. Teğmen'in işlediği suçun "kırmızı ışıkta geçme, hatalı sollama" gibi bir trafik suçu olmadığının altını çizen Bozdağ, bu nedenle bilinçli taksir suçundan ceza verilmesinin yanlış olduğunu savundu. Askerî mahkemenin Türk Ceza Kanunu'na (TCK) uygun davranmadığını kaydeden Bozdağ, şöyle devam etti: "Askerî mahkemenin verdiği kararı kabul ve izah etmek mümkün değildir. Umarım ki askerî Yargıtay bu kararı temyiz aşamasında bozar. Çünkü, bu karar TCK'ya aykırıdır."

Bu haber toplam 1284 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri