Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyük sır ortaya çıkıyor

13.08.2010 10:19
Gize Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor.

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Gize Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor. Kraliçenin odasının bulunduğu piramite bugüne kadar hiç kimse ulaşamamıştı; ancak Djedi projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte geliştirilen yeni ve minik bir robot büyük sırrı ortaya çıkarmak için kullanılacak.

Selim Öztürk'ün haberi

İngiltere'de bulunan Leeds Üniversitesi araştırmacıları da dahil olmak üzere Mısır'da bulunan Antik Eserler Yüksek Kurulu'nun işbirliği sonucunda hazırlanan proje dahilinde minik robot, Keops'un oldukça dar olan tünellerine inerek kraliçenin odasında bulunan havalandırma bacalarını kapayan kapıyı bulmakla işe başlayacak ve bir sonraki adımda robot, üzerinde yer alan matkap, ışık, kamera ve ultrasonik cihazla odanın sırrını çözmeye çalışacak.

ROBOT BÜYÜK SIRRI NASIL ORTAYA ÇIKARACAK

Girdiği tüneli karış karış tarayacak olan robot, önce duvarları kullanarak taşın kalınlığını belirleyecek. Ardından taşın inceliğine göre matkapla kendine yol açacak olan robot, doğru yönde ilerlemesi açısından hassas bir pusula da kullanacak. İçerisindeki yılan kıvrımlı kamera sayesinde ise kavisli bir yapıya sahip olan bacalarla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşılabilecek.

28 YIL ÖNCE KEŞFEDİLMİŞTİ

1992 yılında benzer bir proje hayata geçirilmiş, Upuaut 2 ismini taşıyan robot, ilk kapıyı bulabilmek için kullanılmıştı. Ancak tünel boyunca sadece 20 cm ilerlemeyi başaran robot, sırrı ortaya çıkaramamıştı. Hürriyet

Bu haber toplam 1884 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri