Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de Aranan PKK'lı Sayısı

24.11.2009 23:16
Türkiye yıllardır PKK'ya karşı mücadale veriyor; ancak peki devlet bültenle kaç kişiyi arıyor? İşte o ilginç rakam;

PKK’lılara af çıkacak mı, dağdan inenler tutuklanacak mı? Türkiye Demokratik Açılım çalışmaları çerçevesinde bu sorulara yanıt arıyor. Peki kaç kişiden söz ediyoruz. Dün bu soru SKYtürk ekranında yanıt buldu. Türkiye Cumhuriyeti devletinin aradığı PKK’lı sayısı sadece 280...

Aykırı Sorular Pazartesi’nin bu hafta önemli konukları vardı. Ak Parti ve MHP temsilcileri ilk kez bir canlı yayında Demakratik Açılımı tartıştı.

Enver Aysever'in hazırlayıp sunduğu programa Ak Partili Dengir Mir Mehmet Fırat, MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı ile Prof. Doğu Ergil ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Doğan katıldı.

İşte o tartışmadan bazı başlıklar;

MHP’li Deniz Bölükbaşı’nın açılımın ABD projesi olduğu iddialarına Ak Partili Dengir Mir Mehmet Fırat, karşı çıktı. Fırat, 'Bu sayede yabancı devletlerin bu sorunu kaşıyarak Türkiye'yi sıkıştırma kozları ellerinden alınmaktadır' diye konuştu.

Ülkelerin kimi zaman karşılıklı menfaatlerde birleştiğini söyleyen Fırat, Türkiye-Suriye ilişkilerini örnek göstererek 'Dün çatışan ülkeler gün gelir mutabakata varır, barış ortamı sağlar. Demokratik açılımlar da bu bağlamda değerlendirilmeli. Hem içte, hem dışta Türkiye'nin ulusal çıkarları bunu getrektirmektedir' dedi.

TOPLUMDA ÇATIŞMA TEHLİKESİ

Fırat, muhalefetin iktidarı ihanetle suçlamasının toplumda çatışma ortamı yaratmasından endişe ettiğini de söyledi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı ise toplumda çatışmayı yaratanın demakratik açılım bizzat kendisi olduğunu savundu.

Programda Doğu Ergil ile MHP’li Bölükbaşı arasında da Türkiyelilik kavramı üzerinde tartışma yaşandı. Bölükbaşı, Ergil’insavunduğu Türkiyelilik kavramına “Siz hiç Almanyalılık dive bir kavram duydunuz mu? Türk milleti etnik bir kavram değildir” sözleri ile karşı çıktı. Ergil’in yanıtı ise “Türkiyelilik kavramı ile biz Türkleri kaybetmiyoruz ama diğerlerinin de kazanmasını sağlıyoruz. İstesekte istemesekte herkesi Türk olmaya zorlayamayız. bu asimilasyon olur” biçiminde oldu.

DOĞAN: İNSANLARIN KAFASI KARIŞTI

Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Doğan ise demakratik açılıma karşı çıkan iktidara “Ona hayır, buna hayır peki sizin önerileriniz nedir?” diye sordu. Bir gazeteci olarak sıklıkla Güneydoğu'da gözlemlerde bulunduğunu söyleyen Doğan, bölge insanının kafasının karışık olduğunu da öne sürdü. Doğan 'Birisi bölünmeden yana, öbürü değil, bir başkası özerklik istiyor ama özerkliğin ne anlama geldiğini bilmiyor. Diğeri eyalet olsun diyor ama eyalet sistemini bilmiyor. Nereye gittiğimiz konusunda çoğunluğun kafası karışık' diye konuştu.

ARANAN PKK'LI 280 KİŞİ

Dengir Mir Mehmet Fırat’ın programda dile getirdiği en ilginç bilgi ise devletin aradığı PKK’lı sayısı oldu. Fırat’ın verdiği bilgiye göre devlet tarafından aranan PKK’lı sayısı 280 civarında.

Bu haber toplam 1514 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri