Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Van'da seçmene ölüm bildirisi

03.04.2009 08:23
Van'da seçim öncesi kapı kapı dolaşan PKK, vatandaşlara AK Parti'ye oy vermemeleri için “ölüm bildirileri” dağıttı. AK Parti, seçimin iptal edilmesi için başvuruda bulundu.
Van'da 29 Mart'ta yapılan belediye başkanlığı seçimlerine, “şaibe” bulaştı. Terör örgütü PKK'nın seçimlerden bir gün önce Vanlıları ölümle tehdit ettiği ortaya çıktı. Van'da 29 Mart seçimlerinden önce kapı kapı dolaşan PKK militanlarının evlerin kapılarının altından attığı “ölüm bildirileri” ile vatandaşlara AK Parti'ye oy vermemeleri yönünde baskı yapıldığı belirlendi.
'CANINIZLA ÖDERSİNİZ'

Gizlice evlere dağıtılan PKK'nın bildirisinde, AK Parti'nin halkı kandırdığı ileri sürülerek, “AK Parti'ye oy verirseniz, hesabını canınızla ödersiniz” tehdidinde bulunuldu.

Olaya el koyan Van Cumhuriyet Başsavcılığı, geniş çaplı soruşturma başlatırken, polis de bildiriyi kaleme alanları ve dağıtanları tespit etmeye çalışıyor. AK Parti, Van merkez ile 2 ilçede seçim sonuçlarına şaibe karıştığı iddiasıyla İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. Van İl Başkanı Vesim Yaviç, Van'ın birçok yerinde PKK tarafından seçmenlere baskı yapıldığını belirterek, “Seçim öncesi bir çok şikayet geldi” dedi.

GEREĞİNİ YAPARIZ

Van İl Seçim Kurulu'ndan çıkacak karara göre AK Parti, konuyu Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) taşıyacak. YSK Başkanı Muammer Aydın da bu konuda kendilerine bir bilgi ulaşmadığını ifade ederek, “Öyle bir bilgi bize henüz gelmedi. O konuda bir şikayet yapılırsa durumu değerlendirir, gereğini yaparız” dedi.Seçim iptal edilebilir


Van'daki “ölüm bildirisi” ile ilgili anayasa hukukçuları, değişik değerlendirmelerde bulundular. İşte hukukçuların görüşleri: Prof. Dr. Ergun Özbudun: “Halkın böyle bir bildiriden ne derece etkilendiğini tespit etmeniz mümkün değil. O tür bir suçu işleyenler hakkında normal kovuşturma yapılır. Böyle bir bildirinin yayımlanması, seçim sürecine doğrudan doğruya ilişkin bir olay değildir.”

Prof. Dr. Mustafa Şentop: “YSK, bu olayı seçimi etkileyebilecek bir durum olarak değerlendirebilir ve seçimi iptal edebilir. Yeniden seçim yapılabilir.”

Prof. Dr. Hasan Tunç: “Buna, bu konuyu inceleyen YSK veya il seçim kurulunda görev yapan yargıçlar karar verir. Bölgede oy kullanımını, irade serbestisini sakatlama olduğunu düşünmek herhalde büyük ihtimal olsa gerek.”

Kaynak:
Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri