Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK CHP'de Siyaset Yapacak

24.10.2010 12:13
PKK rolünü oynadığını ve artık misyonun legal siyasete geçtiğini belirten Baydemir'den ilginç açıklama...

PKK eninde sonunda ikna edilerek dağdan inecek 

PKK rolünü oynadığını ve artık misyonun legal siyasete geçtiğini belirten Baydemir, “Eninde sonunda PKK dağdan inecek. Kimi kadroları CHP’ye, kimi kadroları BDP’ye girecek” dedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, terör örgütü PKK’nın dağdan inişi ve KCK davasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Habertürk TV’de Türkiye’nin Nabzı programına katılan Baydemir, PKK’nın ikna edileceğini ve eninde sonunda dağdan ineceğini söyledi.

KARAYILAN LİDERSE BEN NASIL ÜYEYİM

KCK Yürütme Kurulu Başkanı’nın Murat Karayılan olduğunu ifade eden Baydemir, “Peki Yürütme Kurulu Başkanı Karayılan ise ben nasıl KCK’nın üyesi olurum. Bana isnat edilen bütün delilerin hiçbirinde tek bir şiddet yok. Örgütle de pek bir bağım yok. Niye ben 39 yılla yargılanıyorum. KCK zaten PKK’nın adıdır. PKK adını KCK olarak değiştirmiştir. Legal siyasetten bahsediyorsak legal demokratik siyaset aktörlerini cezaevine koyarak, olduğundan farklı göstererek legal demokratik siyasetin önünü açamayız. KCK operasyonu fiyaskodur” dedi.

DÜZ OVADA SİYASET YAPACAKLAR

PKK’nın rolünü oynadığını söyleyen Baydemir şöyle devam etti: “Artık rol ve misyon legal siyasetindir. Ama legal siyasetin önü devlet tarafından açılmalıdır. Eninde sonunda PKK dağdan inecek, ben ümidimi yitirmedim. İkna edilerek dağdan indirilecek. Kimi kadroları CHP’ye, kimi kadroları BDP’ye girecek. Bundan bizim rahatsız duymamamız lazım. Kürt sorununun çözümüyle demokratik, müreffeh bir Türkiye ortaya çıkacak Kürt sorununu çözmeden komşularla “sıfır sorun” politikasına sahip olunamaz.” Dünyanın hiçbir illegal örgütünün PKK kadar uzun yaşamadığını hatırlatan Baydemir, “PKK yarın kendisi feshetse, dese ki ‘Ben bu işten vazgeçtim.’ Ben vazgeçmem Kürtlerin özgürlük davasından, hak ve adalet davasından” diye konuştu.

70 yıl bölünme korkusuyla yaşandı

Türkiye’de bölünme olmayacağını söyleyen Osman Baydemir, Cumhuriyetin 70 yılının bu kadar acı ve travmayla dolu olmasının nedenini bölünme korkusuna bağladı. Baydemir, “Tek bir üniversite Kürt sorunu konusunda rapor hazırlamamıştır. Bizim kast ettiğimiz özerklik, adem-i merkeziyetçilik. Bu sadece Diyarbakır için değil, Karadeniz içindir, diğer bölgeler içindir. Her bir bölgenin bölgesel parlamentosu olacaktır. Ama ülkede ulusal parlamento da olacaktır. Gücümüzü enerjimizi birbirimize engel olmaya harcamayalım. Bir de denenmeyeni deneyelim. Kardeşim olan Türk halkının hakkı neyse benim de hakkımın o olması lazımdır. Ben 20 yılımı bu davaya verdim çocuğuma ana dilimi öğretemiyorum” diye konuştu.

30 YIL SONRA İLK DUA

Diyarbakır’da 2.5 milyon dolar harcanarak restorasyonunun bir kısmı tamamlanan Surp Gragos Ermeni Kilisesi’nde dün 30 yıl aradan sonra ilk kez dua edildi. Ayine Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Osman Baydemir ve  İstanbul’dan gelen Ermeniler katıldı. Baydemir, “Kendimi size borçlu hissediyorum. Bu kent ne kadar benimse o kadar sizin” dedi.

 Kaynak: Star

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri