Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'ya çok büyük darbe!

04.03.2010 12:11
Belçika'da PKK'ya yapılan operasyonlarda ard arda gözaltılar devam ediyor. PKK'nın iki numaralı ismi de gözaltında...

 

Belçika, AB'nin terör örgütü listesinde yer alan PKK'ya karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı. Gözaltına alınanlar arasında PKK'nın siyasi kanadı olan PKK KONGRA-GEL Başkanı Zübeyir Aydar ve başkanyardımcısı  Remzi Kartal da var.

Belçika'da yaklaşık 300 polisin katılımıyla  terör örgütü PKK'ya ait olduğu sanılan önemli merkezlere baskın düzenlendi. Televizyon kanalları, operasyonda en az 30 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Ancak gözaltına alınanlar arasında çok önemli isimler de bulunuyor. PKK KONGRA-GEL'in Başkanı olan Aydar, 2004'ten beri aranıyordu. KONGRA-GEL Başkanı, aynı zamanda eski DEP milletvekili. Aydar aynı zamanda geçtiğimiz yılın sonlarında demokratik açılım çerçevesinde Avrupa'dan gelecek olan militanların Türkiye'ye dönüşünü organize eden isimdi.

Örgütün iki numaralı ismi yani Başkan Yardımcısı Remzi Kartal da gözaltına alındı. 1991 yılında DEP milletvekili olarak TBMM'ye giren Remzi Kartal, tutuklanmamak için 1994 yılında yurtdışına kaçmıştı. Kartal, 1995 yılında "Sürgünde Kürdistan Parlamentosu" isimli bir oluşumun kuruluş çalışmalarında yer aldı. Kartal daha önce de Avrupa'da birkaç kez gözaltına alınmıştı.

Belçika radyosunun haberine göre, terör örgütünün yayın organı ROJ TV'nin  Denderleeuw kasabasındaki merkezinin de hedef alındığı operasyonda Brüksel,  Anvers, Crarleroi, Namur ve Verviers kentlerinde örgüte ait 25 nokta basıldı.

Bazı kişilerin gözaltına alındığı operasyonu yöneten savcının, bu akşam düzenleyeceği basın toplantısında detaylı bilgi vermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde, PKK’ya karşı Belçika, Almanya ve Hollanda’yla paralel olarak sürdürülen takibat çerçevesinde, Fransa'da dokuz, İtalya’da da 11 kişi gözaltına alınmıştı.     

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri