Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'ya Ermenistan'dan yol GÖRÜNDÜ!

17.10.2009 02:20
Ankara ile Erivan arasındaki geçtiğimiz cumartesi başlayan tarihî yakınlaşma Kuzey Irak'tan Ermenistan'a yönelen terör örgütü PKK'yı zora soktu.
Örgütün yeni istikametinin ise Güney Kıbrıs olduğu istihbarat birimlerince belirlendi. Bölücü terör örgütünün, ABD'deki gibi mal varlıklarına el konulmasının ardından, Ermenistan bankalarındaki paralar ile dernek, vakıf ve kişiler üzerindeki mal varlıklarını bu ülkeden çıkarmaya çalıştığı saptandı. Türkiye ile Ermenistan arasında yaşanan tarihi gelişmeler, bölücü terör örgütü PKK tarafından da yakından izleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesini aşarak Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'na düzenlediği operasyonların ardından Ermenistan sınırına yönelen örgütün konumunu da Türkiye ile Ermenistan arasındaki diplomatik ilişkilere göre ayarladığı anlaşıldı. Terör örgütüne ait televizyon ve radyo kanallarını yakın takibe alan istihbarat birimleri, örgütün bölgede yayın yapan Radio Kurd adlı internet sitesinden yandaşlarına ilginç talimatlar verdiğini kayda aldı. Buna göre yakınlaşmadan endişe duyan örgüt tekrar Güney Kıbrıs'a, Limasol'a dönmek için harekete geçti.

ARTIK ERMENİSTAN'DA KALMAK RİSK

Ermenistan'da kalmayı risk gören örgüt elebaşılarının önümüzdeki dönemde haklarında yakalama kararı çıkarılabileceğini de değerlendirdiği anlaşıldı. Örgütün bankalardaki hesaplarına el konulabileceğini düşünerek, örgütle ilişkili kişi, dernek ve vakıfların bankalardaki paralarının da yurtdışına çıkarılması yönünde girişimleri belirlendi. Bu arada bölücü terör örgütü PKK'nın Ermenistan sınırında Gümrü, Erivan, Laçin, CVE Stitag Kelbecer gibi isimler altında kapıları bulunduğu da öne sürüldü. Örgütün çoğu Erivan'da bulunan Kürt Halkları ve Dini Derneği, Yezidi Kürt Kadınlar Derneği, Kürt Uluslararası Kültür ve Enformasyon Derneği gibi kuruluşları da kontrol ettiği belirtiliyor.

Bu haber toplam 1488 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri