Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK Kürtlerin temsilcisi değil

11 Ekim 2008 / 16:31
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye'nin PKK ile değil uluslararası güçlerle savaştığını belirtti.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin Bursa il binasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin son zamanlarda hem ekonomi hem terör nedeniyle zor dönemler geçirdiğini belirtti. İşte Yazıcıoğlu'nun açıklamaları

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye'nin PKK ile değil uluslararası güçlerle savaştığını belirterek, ''Bölgenin eğitim, sağlık ve diğer alanlarda geri kalmasında en önemli etken olan PKK, kesinlikle Kürtler'in temsilcisi olamaz'' dedi.

Yazıcıoğlu, partisinin Bursa il binasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin son zamanlarda hem ekonomi hem terör nedeniyle zor dönemler geçirdiğini belirtti.

1,5 yıl önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer hükümet yetkililerine terör ve ekonomik ekonomik alanda çıkabilecek sorunların çözümü, alınacak tedbirlerle ilgili rapor sunduklarını hatırlatan Yazıcıoğlu, sundukları raporda, bölgede karakol uygulamasından vazgeçilerek terörle ilgili özel hareketli özel timlerin görevlendirilmesini önerdiklerini dile getirdi.

Önceki gün yapılan terör zirvesinde, polis teşkilatının özel timinin bölgede görevlendirilmesinin, TSK'nın da özellikle sınırda ve sınır ötesi takiplerde teröristlerle, özel eğitilmiş timlerle mücadele etmesinin benimsendiğini anlatan Yazıcıoğlu, siyasetin öngörü, doğru karar verme, sorun ortada yokken tedbir alma sanatı olduğunu anlattı.

-''(KANIN YERDE KALMAYACAK) DEMEK, SİYASET DEĞİLDİR''-

''BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

''Siyaset, şehit cenazelerinin ardından ağıt yakmak, 'kanı yerde kalmayacak' demek değildir. Terörle ilgili ciddi tedbirler alınmalı. Teslim olmayan, güvenlik güçlerince yakalanan üst düzey terör örgütü mensupları için idam cezası uygulanmalı. Buna, 'insani değil' diyenler var. Dağlıca'da, Aktütün'de şehit düşürülen askerler, Diyarbakır'da hain pusu ile taranarak yaşamlarına son verilen polis evlatlarımız, hainlerce bırakılan bombanın patlaması sonucu karnındaki bebekle birlikte ölen kadınımıza yapılanlar mı insanca?..''

İran'a karşı ''PEJAK''ı, ''bölgede huzursuzluk çıkartsın'' diye El Kaide'yi, Taliban'ı destekleyen uluslararası güçlerin PKK'ya da ''kol-kanat'' gerdiklerine dikkati çeken Yazıcıoğlu, şöyle devam etti:

''Biz PKK ile değil, uluslararası güçlerle savaşıyoruz. Türkiye'nin 1946 yılında yapılan bir anlaşmadan doğan, teröristleri sınır sonrası 75 kilometre takip etme, terörden kaynaklanan zararları için de tazminat isteme hakkı var. Türkiye bu anlaşmadan doğan haklarını kullanmalı...''

Türkiye'de Türk-Kürt sorunu olmadığını, Türkler ve Kürtlerin etle tırnak, ruh ve beden gibi olduğunu vurgulayan Muhsin Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

''Kanımız, terimiz, soyumuz kız alıp vermekle karışmıştır. Kürt benim kardeşim, PKK ortak düşmanımızdır. Bölgenin eğitim, sağlık ve diğer alanlarda geri kalmasında en önemli etken olan PKK, kesinlikle Kürtler'in temsilcisi olamaz.''

-''OHAL'İ UYGUN BULMUYORUZ''-

Yazıcıoğlu, bölgede yeniden olağanüstü hal (OHAL) uygulamasına geçilmesi yönünde görüşlerin ortaya atıldığını anımsatılması üzerine, ''Terör sadece o bölgede değil İstanbul'da, Ankara'da ve diğer illerde de var. Atatürk'ün de dediği gibi; 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh tüm yurttur'. Biz OHAL uygulamasını uygun bulmuyoruz'' yorumunu yaptı.

Gazetelerde yer alan ''Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun Aktütün Karakolu'na yapılan saldırının ardından gerçekleşen hava saldırılarını tatilde golf oynarken yönettiği yönündeki'' iddiaların sorulması üzerine Yazıcıoğlu, ''Çok ciddi bir gaf yapmıştır. Elbette tatil yapmak, tatildeyken spor yapıp golf oynamak onun da hakkıdır. Keşke, 'Aktütün'e ben mi gidecektim?' demek yerine görevini aksatmadığını, en doğru olanın tatilini keserek Ankara'ya gitmesi gerektiğini kabullenseydi. Bu daha doğru bir davranış olurdu'' yanıtını verdi.
Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri