Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK Maliki'yi neden tehdit etti

21 Ocak 2009 / 15:26
Terör örgütü elebaşlarından "Cemal" kod adlı PKK'lı Murat Karayılan, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yi tehdit ederek Türkiye ile gelişen ilişkilerini dondurmasını istedi.
Hükümet yanlısı yayın yapan Bağdat merkezli Irak'ın Sesi radyosunun haberine göre, ayrılıkçı örgütünün sözde lideri Karayılan, Şii kökenli Maliki'yi, "Şu an Kandil'de PKK yerine El Kaide ya da EnSar ül-Sünne (Sünni isyancı grup) olsaydı bugün o koltukta oturuyor olamazdın. Ortaya konan PKK'yı tasfiye çabalarına ortak olma. Unutma; sen de bir zamanlar Saddam tarafından 'terörist' olarak görülüyordun, geçmişini unutma" diyerek tehdit etti.

Yaklaşan yerel seçimler öncesine denk gelen ve Bağdat ile kuzeydeki yerel Kürt yönetimi arasındaki ilişkilerin gerildiği bir zamana denk gelen terör tehdidinin, kimi çevrelerce propaganda amaçlı olduğu savunuluyor.

Son dönemlerde Ankara ve Bağdat ile Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi arasında bölücü terörün ele alındığı çeşitli güvenlik komisyonları oluşturulmuş, PKK'nın ortadan kaldırılması için işbirliğine gidilmişti. PKK ve yandaşı sayılan bazı siyasi uzantıların bu birliktelikten hoşnut olmadığı
gözleniyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri