Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Polis PKK'yı kendi silahıyla vurdu

20.04.2009 11:01
Polis, bölücü terör örgütü PKK'yı kendi silahı ''psikolojik harekat'' ile vurdu.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Harp Akademileri Komutanlığı'nda yaptığı konuşmada teröristlerin dağdan indirilmesi için mevcut yasaların yeniden düzenlenmesi gerektiğini gündeme getirirken, yürütülen psikolojik harekat ise meyvesini verdi.

Terörle Mücadele (TEM) ve İstihbarat Şubeleri terörist ve sempatizanların aileleri üzerinde yoğunlaştı. Emniyet, 211'i kırsal alanda, 140'ı da şehir yapılanmasında faaliyet gösteren 351 teröristin ailesini görüşme yapmak üzere tespit etti.

197'Sİ OLUMLU KARŞILADI

"Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri" kapsamında 20 Ekim 2008 ile 30 Mart 2009 tarihleri arasında 24 ilde 96'sı silahlı terörist 138'i yandaş olan toplam 234 PKK mensubun ailesi ziyaret edildi. Müdürlerin yaptığı ziyaret destek buldu.

84'ü kırsal alan ve Kandil Dağı'ndaki kamplarda, 138'i ise "sempatizan" olan 197 PKK'lının ailesi görüşmeye olumlu yanıt vererek, "işbirliğine varız" dedi. 16'sı yandaş, 1'i dağda faaliyet yürüten 17 teröristin ailesi "kararsız" kalırken, 20 aile görüşmeye "olumsuz" yanıt verdi.

Doğu ve Güneydoğu'daki 24 ilde yürütülen proje kısa sürede etkili oldu. Anne ve babalarının temasa geçtiği 10 terörist dağdan inip güvenlik kuvvetlerine teslim oldu. Kırsal alanda faaliyet gösteren 7 terörist ise örgütle bağını koparttı. PKK'dan kaçan 7 teröristten 3'ü polise, "Gelip teslim olacağım" diye mesaj gönderdi.

Polisle işbirliği yapan 197 aileden 17'sinin çocukları PKK'dan kopartılmış oldu. 180 aile ise PKK'nın beyinlerini yıkadığı evlatlarını ikna etmeye çalışıyor.

Dağdaki terörist ile şehirdeki sempatizanlara, "Gel teslim ol, Pişmanlık Yasası'ndan faydalan" diye çağrı yapılıyor. Anne ve babaların temasa geçtiği 180 teröristten en az 100'ünün teslim olacağı değerlendiriliyor. Polis, ailelerini tek tek belirlediği kırsal alandaki 211 terörist ile 140 sempatizanı teslim olmaya ikna etmeyi hedefliyor.

117 AİLE İLE İLK KEZ GÖRÜŞÜLECEK

Polis, görüşme yapmak üzere programına aldığı 117 teröristin ailesini de önümüzdeki günlerde ziyaret etmeye hazırlanıyor. Yeni görüşülecek 117 aile ile kararsız konumdaki 17 ailenin mücadele için desteği alınmaya çalışılacak.

"Dağdan indirme" projesine örgütün şehir yapılanmasında faaliyet gösteren "sempatizan" ve "yandaşların" da dahil edilmesi anlamlı bulundu.

Üst düzey bir emniyet müdürü, "Devletin şefkat elini salt dağdaki teröriste değil şehirdeki sempatizanlara uzatıyoruz.

Örgüt tarafından kullanılarak araba kundaklatılan, molotofkokteyli attırılan ve provokasyonlara alet edilen bu gençleri de topluma yeniden kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri