Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

34 PKK'lıdan sonra seçim OLSAYDI

23.10.2009 10:45
Teslim olan PKK'lılar Türk vatandaşlar üzerinde nasıl bir izlenim ve algı yarattı..
Adil Gür, "Bu hafta sonu seçim olsaydı AK Parti çok oy kaybederdi" dedi.

Önceki gün Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giren ve ardından Silopi ve Diyarbakır’da otobüslerle gezerek kutlama yapan PKK’lılar Türk vatandaşlar üzerinde nasıl bir izlenim, algı ve duygu yarattı? Televizyon izleyen vatandaş bu görüntülerden ne kadar ve nasıl etkilendi? Bu soruları son yerel seçimlerdeki başarılı tahminleriyle öne çıkan A+G Araştırma Bu soruları Adil Gür’e yönelttik. İşte, ondan gelen çarpıcı değerlendirmeler:

28 ŞUBAT ve E-MUHTIRA KADAR HAFIZADA ETKİLİ GÖRÜNTÜLER
“PKK’lıların Habur Sınır Kapısı’ndan girerek, zafer kazanmış edasıyla Silopi ve Diyarbakır’da kutlamalar yapmaları Türk siyasi hayatının son 20 senesinin en iz bırakıcı birkaç görüntüsünden bir tanesidir. Bu görüntüler seçmenin hafızasında 28 Şubat süreci, Tayyip Erdoğan’ın hapis cezası alarak, hapse girmesi, 27 Nisan e-muhtırası ve 367 kararından sonra Türk seçmeninin hafızasına kazılan, yer eden ve kolay kolay unutamayacağı en önemli görüntülerden biridir.

ÖZ YURDUNDA GARİPLİK HİSSİ
Bu görüntüler sadece MHP gibi milliyetçi partileri değil, sıradan Türk vatandaşını da rencide etti. Türkler, ister Anadolu’da olsunlar, ister büyükşehirlerde, bu görüntülerle kendilerini öz yurdunda garip hissettiler. Mağduriyet ve mağlubiyet duygusu yaşadılar. PKK’lıların otobüslerle zafer kazanmış edasıyla kutlama yapmaları vatandaşlarda rencide edilmişlik, mağlup olmuşluk ve garip olma algısı oluşturdu. Hani, Necip Fazıl’ın Sakarya şiirindeki, “Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya” şeklinde bir his bu.

BU HAFTA SONU SEÇİM OLSAYDI AK PARTİ ÇOK OY KAYBEDERDİ
Bu görüntülerden hemen sonra, mesela bu hafta sonu seçim olsaydı eğer, AK Parti çok oy kaybederdi. Bir oran vermek istemiyorum ama büyük ölçüde oy kaybederdi. AK Parti dikkatli olmalı. Ben açılım sürecini kişisel olarak destekledim başından beri ama, bu görüntüler açılıma zarar verici hale geliyor. Bu görüntüler, ayrıca, AK Parti’nin kendi geleceği ve 2012’deki Cumhurbaşkanlığı iddiası açısından AK Parti’ye zarar verici bir özellik taşıyor.

BİR DAHAKİ SEFERE YASAK GELİR
Kanaatimce, bir daha böyle sınırdan girişler olduğunda bu tür görüntülerin yayılmasına müsaade edilmeyecektir. Bir dahaki sefere bu tarz görüntülerin medyaya ulaştırılmasına kısıtlama getirileceğini düşünüyorum.”

GazeteportBu haber toplam 1514 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri