Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hain saldırıda yeni şok

27.06.2010 10:06
PKK'nın Şemdinli Gediktepe Sınır Bölüğü'ne gerçekleştirdiği baskınla ilgili şüpheler derinleşiyor.
11 şehit verilen Gediktepe'deki baskın öncesi ve sonrasında, istihbarat için çalışan Heron'lar iş başındaydı. Gözcüler, saldırı öncesinde sınırdaki Gedikli'nin üstünden de arazideki hareketliliğin kaydını aldı.

Gediktepe Baskını sırasında Heron'ların bölgeyi kapsayan coğrafyada saatler boyu uçuş yaptığı ortaya çıktı. Genelkurmay, baskının yapılış saatini 02:00 olarak açıklarken, bu saatten önce Heronlar, Irak sınırının sıfır noktalarında uçuş gerçekleştirdi.

NEDEN ÖNLEM ALINMADI

PKK'nın Şemdinli Gediktepe Sınır Bölüğü'ne gerçekleştirdiği baskınla ilgili şüpheler derinleşiyor. Çok sayıda şehit verilen Gediktepe Baskını öncesi bölgedeki PKK'lıların sayıları dahil önemli bilgilerin MİT, Emniyet ve 2. Ordu Komutanlığı tarafından rapor edildiğinin ortaya çıkmasından sonra gözler neden önlem alınmadığına çevrildi. Ancak katır sırtında taşınabilen Doçkaların, Getiktepe'ye atış mesafesi kadar yaklaştırılabilmesi ve kurulabilmesinde istihbarat zafiyeti olup olmadığı tartışılırken hem Genelkurmay Kaynakları hem de Amerikalı yetkililer istihbarat zaafı olmadığını bildirdiler.

SAAT SAAT HERON UÇUŞLARI

Edinilen bilgilere göre gece 02:00'da gerçekleşen saldırının öncesinde Heron'lar, bölgede uzun uçuşlar gerçekleştirdi. 18 Haziran günü 21:20-22:00 arasında bölgeye çok yakın olan Hakkari-Dağlıca-Yeşiltaş bölgesinden Heron verileri elde edildi. Saldırının gerçekleştiği saatleri kapsayan sırada ise 22:00'dan ertesi gün 03:00'a kadar Avasin-Basyan bölgesinde 5 saat uçuş gerçekleştirildi. Daha sonra Heron, 03:00'dan 03:40'a kadar Aktütün-Beyyurdu-Öveç arasındaki geniş bölgeyi taradı.

PERVARİ'DE 150 KİŞİLİK TERÖRİST GRUP TOPLANDI

Uzmanlar, PKK'nın karadan karaya hedefleri vurmak için kullandığı ancak aslında uçaksavar olan Doçka'ların yaklaşık 200 kilo ağırlığında olduğu ve oldukça büyük mermileriyle birlikte çok sayıda katırla taşınabildiğini belirtiyor. Öte yandan PKK'nın yeni saldırı planları üzerine yoğunlaştırılan istihbarat çerçevesinde çok sayıda eylem hazırlığında hücre tespit edildi. Fehman Hüseyin'in de bu amaçla Türkiye'ye giriş yaptığı düşünülüyor. Gediktepe baskınının yapıldığı Tümenin komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya'ya da iletilen son istihbarat bilgileri şöyle: Siirt Pervari'de 150 kişilik terörist grubun toplandığı, Van/Çatak bölgesinde eylem yapma amacıyla 15-20 kişilik gruplarla intikale başladıkları... Pervari'de Feti Şarlatan (Saha Sorulusu) 30-35 kişilik grupla eylem yapacağı... Şemdinli'de kalabalık bir grubun yeni bir eylem yapacağı (Bu bilgi Tümen Komutanı Gürbüz Kaya'ya iletildi) 35-40 Kişilik iki ayrı grubun Kandil bölgesinden sınıra yakın Hakurk bölgesine geldiği... 90 kişilik bir grubun farklı güzergahtan Hakurk bölgesine intikal ettiği... Kandil'den ağır silahlar(Doçka, Mayın, TNT) sevkiyatı yaşandığı...

UÇUŞ PLANI

18 HAZİRAN

• 21.20-22.00

(Hakkari, Dağlıca, Yeşiltaş)

• 22.00-03.00

(Avaşin, Basyan)

19 HAZİRAN

• 03.00-03.40

(Aktütün, Beyyurdu, Öveç)

• 16.00-21.25

(Bamek, Hakurk)
Kaynak:
Bu haber toplam 1324 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri