Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK/JİTEM itirafçısı iade edilmiyor

11.11.2009 20:27
İtirafçı Abdulkadir Aygan'ın iadesi talebi, İsveç Yüksek Mahkemesi tarafından kabul edilmedi.

Türkiye makamlarının PKK/JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan'ın iadesi talebi, İsveç Yüksek Mahkemesi tarafından 'hukuki engeller bulunduğu' gerekçesiyle reddedildi. İsveç Yüksek Mahkemesi ayrıca Aygan'ın savunulması için Avukatı Gunnar Larsson'a İsveç Adil Yardım Yasası'na göre, 116 bin 681 Kron devlet yardımı yapılmasına hükmetti.

 

Mahkeme kararı hakkında Cihan'a konuşan Abdulkadir Aygan; mahkemenin, kendisi hakkında delil olarak ileri sürülen haberlerin gerçekleri yansıtmadığı ve ortada iadesini gerektirecek bir durum olmadığı kanısına vardığı yorumunu yaptı.

 

Abdülkadir Aygan, "İsveç mahkemelerinin adaletine güveniyorduk zaten; beklediğimiz gibi bir karar çıktı." dedi. İadesini gerektirecek bir durum olmadığı yönünde Cihan'a daha önce yaptığı açıklamayı hatırlatan Aygan, "Sadece hakkımızda çıkmış olan haberlerde bize isnat edilmiş beyanlar vardı ortada. Mahkeme de bunları inceledi ve iademe gerek olmadığına karar verdi." diye konuştu.

 

İadesinin gerçekleşmemesinin çok da önemli olmadığını söyleyen Aygan, bildiklerini her halükarda anlatmaya ve Türkiye'de yaşanan demokratikleşme ve gerçeklerin aydınlanması sürecine katkıda bulunmaya çalışacağını vurguladı.

 

ERGENEKON SAVCILARINDAN GELEN SORULAR DİL ENGELİNE TAKILDI

 

Kamuoyuna ve basına yansıyan, 'talep gelmesi halinde Ergenekon savcılarına bildiklerini anlatacağı" açıklamalarının hatırlatılması üzerine Aygan, kendisine halen resmi bir tebligatın yapılmadığı bilgisini verdi. Aygan, İsveç Adalet Bakanlığı'nın Türkiye'den gelen İngilizce soruları, 'İsveççe olmadığı gerekçesiyle' iade ettiğini aktardı.

 

Soruların kendisine çevrilmiş olarak resmi yoldan sunulması halinde bütün bildiklerini anlatmaya hazır oluğunu yineleyen Aygan, sürecin sağlıklı işlemesi adına elinden geleni yapacağını kaydetti.

 

Yakın bir zamanda dosyayı inceleyen İsveçli savcının "Aygan'ın iadesi konusunda hukuken bir engel olmadığı" yönündeki beyanları Türkiye kamuoyunda Aygan'ın iadesi beklentisine yol açmıştı.

 

İade edilmesiyle ilgili Türk basınında bugün çıkan habere değinen Aygan, şöyle konuşmuştu: "Savcının son ifadesini başlık yapmışlar; 'iade edilebilir" diye. Hâlbuki aslında savcı temelde iadeye karşı olduğu kanaatini ortaya koyuyor; fakat, 'Teslim edilse de kanunen buna bir engel yoktur.' diyor. Savcı usulen bu araştırmayı başlatmıştır, kendisi cesaret edemediği ve sorumluluk altına girmek istemediği için böyle bir süreç başlatmıştır."

 

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri