Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

pkk'lı Babacan'ın karşısında!

28 Mayıs 2008 / 09:35
Kırmızı bültenle aranan PKK'lı, Babacan'ı kızdırdı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yapacağı Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı öncesi mini bir PKK krizi yaşandı.

Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı Gülabi Dere'nin salonda bulunması Babacan'ın sert tepkisine sebep oldu. AP yetkilileri Türk tarafına Dere'nin 15 dakika kalıp çıkacağını iletmeleri ve buna tahammül edilmesini talep etmeleri üzerine, Babacan, "Dere salonda, çıkmadıkça toplantıya girmem." diyerek cevap verdi. AP yetkililerinin yoğun görüşmelerinin ardından Dere salonu terk etti. Dere'nin ayrılmasının ardından salona giren Babacan, konuşmasında "Senin teröristin, benim teröristim olmaz. El Kaide ne ise PKK da odur." açıklamasını yaptı.

Öte yandan dün Türk gazetecilerle bir araya gelen Dışişler Bakanı Babacan, AB sürecindeki yavaşlamanın tüm faturasının Türk tarafına kesilmesine itiraz ederek, tarama süreci tamamlanan 11 faslın AB'nin tarama raporlarını hazırlamaması nedeniyle beklediğini söyledi. 2007'de bilinen olaylardan dolayı sürecin yavaşladığını kabul eden Bakan, "Ama Türkiye her şeyi hallederse, AB hazır olacak mı? Her dönem başkanlığında 2 faslın açılması uygulaması kabul edilemez. Hazırlıklar tamamlandığında açılmalı. Ama Türkiye yapsa da AB tarafında engeller aşılamıyor." dedi. Ortaklık Konseyi'nde açıklanacak Ortak Tutum Belgesi'nin dört dörtlük olmasa da tatmin edici olduğunu belirten Babacan, belgenin hazırlık sürecinde yaşananların kendilerini üzdüğünü ve 'katılım' kelimesinden duyulan rahatsızlığın ahde vefa ilkesiyle bağdaşmadığını vurguladı. Babacan, muhataplarına "gerekirse Ortaklık Konseyi toplantısının yapılmayabileceğini" ilettiklerini hatırlatarak, "Türkiye'nin reform sürecinin sürmesi, tam üyelik hedefinin net ve yerinde olmasına bağlı. Aksi halde Türkiye'de sorular sorulmaya başlanır." şeklinde konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri