Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'nın beyni Küçük çıktı

06.08.2009 11:46
Yıllardır bir derin örgüt tarafından yönetildiği iddia ediliyordu, şimdi kimin yönettiği de iddianamede ortaya çıktı.
Dün mahkemeye verilen 3. iddianamede, 1. numaralı sanık Yalçın Küçük'le ilgili önemli iddialara yer verildi.

Savcılar, Küçük'ün tek amacının PKK'yı silahlı terör örgütü olduğu iddia edilen Ergenekon'nun amaçları doğrultusunda yönlendirmek olduğunu öne sürdü. İddianamede, Küçük'ün 2008'deki telefon görüşmeleri sonrasında PKK lehine yaptığı illegal çalışmalara devam ettiğini iddia edildi. İddianamede, "Şüpheli Yalçın Küçük'ün Öcalan ile arasındaki irtibatı avukatları vasıtasıyla sağladığı ve bölücü başına yapması gereken şeylerle ilgili yönlendirmelerde bulunarak Ergenekon'nun amaçları doğrultusunda hareket ettiği anlaşılmaktadır" denildi.

Küçük'ün, PKK terör örgütü lideri Öcalan'ı bölücü değil, bir kahraman olarak gösterdiği ve bu şekilde yaptığı programların bölücü örgütü motive edip kararlılığını artırdığı öne sürüldü.

Savcılar Profesör Yalçın Küçük'ün Ergekon örgütüyle PKK arasındaki bağlantıyı kurduğunu ileri sürdü. Küçük hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet, ayrıca 27 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kitapları ve şaşırtıcı iddiaları kadar egzantrik konuşma tarzı ve giyimiyle de tanınan Prof. Yalçın Küçük üçüncü Ergenekon iddianamesinin 1 numaralı sanığı oldu. İddianamede Küçük'e şu suçlamalar yöneltildi: "Ergenekon terör örgütüne üye olmak ve terör örgütü adına bazı isimlerin basın yayın organlarını ele geçirerek dezenformasyon faaliyetlerini yürütmek, terör örgütünün ele geçirilen ve Ergenekon terör örgütünün anayasası olarak kabul edilen Ergenekon isimli dökümanda da geçen 'terör örgütlerinin kontrol altına alınması gerektiği ve bu çerçevede gerekirse naylon terör grupları oluşturularak terör dünyasına yön verilmesi gerektiği' ibaresi doğrultusunda PKK terör örgütünü kontrol altına almaya çalışmak."

Öcalan'a kafes operasyonu

Yalçın Küçük savcılıkta verdiği ifadesinde Abdullah Öcalan'a yönelik bir operasyonda kendisine haber verildiğini doğrulayarak şunları söylüyor: "Bilgi verenin ismini açıklamak istemiyorum. Ancak güvendiğim bir arkadaşım 'Başbakanın ve önemli devlet görevlilerin ricası olarak anlattı. 1995 seçimleri öncesinde Tansu Çiller'in MİT içerisinde Sönmez Köksal'a kabul ettirerek Mehmet Eymür grubuna Abdullah Öcalan'ın yurt dışında yakalatıp Türkiye'ye getirme talimatı verdi. Abdullah Öcalan yakalanıp getirildiğinde bir kafes içine konularak seçim meydanlarında siyasi propaganda amacı ile kullanılacaktı. Arkadaşım bunun başarısız olması halinde Türkiye için çok vahim sonuçlar doğuracağını anlatarak devlet görevlilerinin bizzat bu operasyonun önlenmesini istediğini söyledi. Konuyu Fransa'da bulunduğum sırada Strazburg caddesinde ortalık yerde duyulması ve Kürtler arasında da aktarılması için anlattım."

İddianamede, Küçük'ün Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra Sabancı Ailesi gibi birçok kişinin kökeni ile ilgili araştırmalar yaptığı yönünde dökümanların bulunduğu, bazı konuşmalarda Türk Vatandaşları hakkında birçok kez "Ermeni, İbrani, Sabatayist" gibi ayrımlar yaparak amacının bir kaos ortamı yaratmak mı olduğu sorusuna verdiği yanıt da şöyle yer alıyor: "Yeni bir bilim geliştiriyorum. Yahudilikle ilgili zaman zaman bunları açıkladım. Herkesin de ilgisini çekti. Bunların kaosla alakası yok."

Senaryo sorusu

İddianamede sorguda Küçük'e bir senaryoda geçen profesörün kendisi olup olmadığı da sorulduğu da ortaya çıktı: "Senaryoda hapishanede Marksist bir profesörle tanışan ve sonra eğitilen bir gencin hapisten çıktıktan sonra gidip bir tarikat liderine suikast düzenlemesinin anlatıldığı, konuda geçen ve suikast düzenlenen kişinin İstanbul Fatih Camii'nde bir suikast sonucu öldürülen Bayram Ali Öztürk olduğunun (...) Yalçın Küçük'e Gürkan H. veya başka birine "Kan ve Mürekkep" isminde bir senaryo yazdırıp yazdırmadığı, senaryodaki profesörün kendisi olup olmadığı, işlenen cinayetle ilgilisi olup olmadığı soruldu. Küçük, senaryodan haberdar olmadığını söyledi."

"Küçük'ün stratejileri uygulanıyor"

HABERAL ve Küçük'ün örgütün yöneticisi olduklarının ifade edildiği iddianamede, birçok örgütsel konuda Yalçın Küçük'ün geliştirdiği stratejilerin uygulandığı ileri sürüldü. Ayrıca Küçük'ün bilgisayarında Öcalan'ın Bekaa'dan çıkmasından Kenya'da yakalanmasına kadar olan süreci takip edip değerlendirdiği bilgisi de yer aldı. Küçük'ün bu değerlendirmeleri de iddianameye konuldu.
Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri