Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK'nın tehditi tuttu

26 Aralık 2008 / 13:59
Türkiye'nin, Irak hükümeti ve Irak'ın kuzeyindeki yerel yöneticilerle yaptığı görüşmelerin ardından PKK tarafından 'düşman' ilan edilen Barzani yine çark etti.
Türkiye'nin, Irak hükümeti ve Irak'ın kuzeyindeki yerel yöneticilerle yaptığı görüşmelerin ardından PKK tarafından 'düşman' ilan edilen Barzani yine çark etti. Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi Mesut Barzani'nin özel temsilcisi Kadir Eziz, Irak Başbakanı El Maliki'nin Türkiye ziyaretinin “Kürtlerin ulusal haklarına zarar verdiğini” öne sürdü.

Türkiye ve Iraklı yöneticiler arasında başlayan görüşmeler doğrultusunda Irak'ın kuzeyindeki yerel güçler, terör örgütü mensuplarına sınırlamalar getirmeye ve havaalanlarında gözaltılar uygulamaya başlamıştı.
Türkiye'nin, Irak hükümeti ve Irak'ın kuzeyindeki yerel yöneticilerle yapılan görüşmeler ve sonrasındaki söz konusu gelişmeler terör örgütü PKK'da büyük rahatsızlığa yol açmıştı. Terör örgütünün sorumluları, Irak'ın kuzeyindeki Kürt yöneticileri "düşman" ilan ederek, tehditte bulunmuştu.

BARZANİ YİNE ÇARK ETTİ

Terör örgütü PKK'nın yöneticilerinin bu tavrı karşısında Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani çark etti. Barzani'nin özel temsilcisi Kadir Eziz, Irak Başbakanı El Maliki'nin Türkiye ziyaretinin “Kürtlerin ulusal haklarına zarar verdiğini” öne sürdü.

Denge Azad sitesine göre, Mesut Barzani'nin Kerkük ile ilgili özel temsilcisi ve “Kürdistan Emekçiler Partisi” lideri Kadir Eziz, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ile Başbakan Nuri El Maliki'nin, Türkiye'ye ziyaretlerinin, “Kürtlerin çıkarına olmadığı ve Kürtlerin ulusal haklarına zarar verdiğini” öne sürdü.

Tarık El-Haşimi'nin, Türkiye ziyaretinde “Irak'ın bir iç sorunu olan Kerkük meselesinden söz etmesine karşın İran ve Türkiye'nin Kürdistan Bölgesine yönelik bombardıman saldırılarından neden söz etmediğini bilmediklerini” söyleyen

Eziz, “Türkiye ve İran ziyaretinde Bağdat heyetinde Kürtlerin yer almadığı halde Kürtler üzerinde pazarlık yapılması Kürtleri kaygılandırıyor” şeklinde konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri