Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

pkk'ya Kandil'den yardım yok

14 Mayıs 2008 / 10:50
Çemberdeki teröristlerin, telsizle yaptığı yardım çağrısına Kandil ve diğer kamplar kayıtsız kaldı.

Kandil operasyonunun intikamını almak için Aktütün Karakolu'na saldıran PKK'lılardan 13'ü daha öldürüldü.

Mayıs ayı başında Kandil'e yapılan operasyonun intikamını almak için Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Aktütün Sınır Karakolu'na baskın düzenleyen terörist gruptan 13'ü daha öldürülürken, 30'u yaralandı. Komandoların çembere aldığı teröristlerin telsizle yardım istediği ancak cevap alamadığı öğrenildi.

KOMANDOLAR ÇEMBERE ALDI

Kandil'e yapılan operasyonun ardından moral çöküntüsü yaşayan 200 kişilik PKK'lı grup, 9 Mayıs akşamı saat 20:00 sıralarında Basyan vadisini kullanarak 3 koldan Aktütün Sınır Karakolu'na uzun namlulu silahlarla saldırmıştı. Çatışmada 19 terörist ölürken, 6 asker şehit olmuş, 2 asker ise yaralanmıştı. Olay gecesi Hakkari ve Yüksekova'dan Skorsky ve Kobra helikopterlerle Jandarma Özel Harekat birlikleri, ve komandolar kaçan teröristlere yönelik sıcak takip başlattı. Teröristleri komandolar çembere aldı.

TELSİZ KONUŞMALARINDA PANİK

4 gündür süren sıcak takipte terörist grubun ağır darbe aldığı ve büyük panik içinde olduğu telsiz konuşmalarına yansıdı. Teröristlerin başka bir terörist grupla telsizle yaptığı görüşmede, çıkan çatışmalarda 13 arkadaşının daha öldüğü, çok sayıda yaralılarının olduğu şeklinde bilgi verdikleri öğrenildi. Başka bir konuşmada ise yakın kamplardan yardım isteyen teröristlerin çağrılarına cevap verilmediği belirlendi. Karakola baskın yapan terörist gruptan öldürülenlerin sayısı 32'ye çıkarken 30 kadar terörist de yaralandı.

Cesetleri dereye atıyorlar

İran, Irak ve Türkiye üçgeninde sıkışan terörist grubun çatışmalardaki kayıplarını gizlemek için ölen arkadaşlarının cesetlerini Herki Deresi'ne attığı şeklinde bilgilerin de telsiz dinlemesine takıldığı öğrenildi. Karakol baskınına katılan gruba yönelik operasyon devam ederken, teröristlerin geçiş noktalarının tutulduğu ve sıkışan teröristlerin telsiz anonslarında yakın kamplar ve Kandil'den sürekli olarak yiyecek ve acil sağlık talebinde bulundukları ancak yardım taleplerine cevap verilmediği öğrenildi.

Eyleme gelen PKK'lılar çembere alındı

Mehmetçik, Tunceli'de 20'şer kişilik iki grup halinde karakollara yönelik eylem hazırlığı içersinde olduğu tespit edilen teröristlere karşı operasyon başlattı. Tunceli'nin Ovacık ve Hozat ilçesi aralarında bulunan Karaoğlan, Buzlutepe ve Kinzir ormanları ve Kavuktepe kırsal alanında eylem hazırlığında olan 20 kişilik 2 ayrı grup güvenlik güçlerinin takibine alındı. Bölgeye çok sayıda Jandarma Özel Harekat timi sevk edilerek, teröristlerin geçiş noktaları tutuldu.Teröristlerin kaçma ihtimaline karşı derin vadilerin bulunduğu bölgeler helikopterler tarafından yoğun bir şekilde bombalandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri