Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEB B planını devreye sokacak

01.09.2010 14:52
30 bin öğretmenin atamasını erteleyen Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS ile ilgili hukuki sürecin uzama ihtimaline karşı bir plan yapıyor.

 

YÖK Denetleme Kurulu'nun ön soruşturmada KPSS'de kopyayı işaret etmesi üzerine öğretmen atamalarını erteleyen Milli Eğitim Bakanlığı, sürecin uzamasına karşı B planı üzerinde çalışıyor. Cumhuriyet Savcılığı'nın kopya iddiaları üzerine başlattığı soruşturmanın sonucuna göre atama tarihini yeniden belirleyecek olan Bakanlıkta "Sürecin çok fazla uzamayacağı" görüşü hakim. Ancak Bakanlık, hukuki sürecin uzaması ihtimaline karşı da 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için ilk etapta acil olan yaklaşık 40 bin öğretmen açığını kapatmak amacıyla vekil öğretmenleri göreve çağırmaya hazırlanıyor. Öğretmen açığı özellikleİstanbulveAnkaraile Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde var.

"DELİL OLURSA, SINAV İPTAL"

Kopya iddialarını araştıranYÖKDenetleme Kurulu, kopya çekenlerle ilgili yasal yetkisi olmadığı için soruşturmayı Cumhuriyet savcılığına devretti. Kurul, KPSS'de 100 ve üzeri net puan çıkaranların savcılık tarafından sorguya çekilmesini talep etti. Ayrıca bu kişilerin telefon kayıtları ve bilgisayarlarının incelenmesini isteyen YÖK Kurulu, 'hotmail' uzantılı maillerin soruşturulması için ilgili firma ile görüşülmesinin şart olduğunu kaydetti. Elektronik posta yoluyla soru sızdırılmasını ciddiye alan YÖK Denetleme Kurulu yetkilileri, Eğitim Sen'in, soruların bir merkezden bir kişinin e-mail adresine yerleştirildiği yönündeki iddiası için ise "Soruyu sızdıranlar Isparta'daki adayın e-mail adresi yerine pekala YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın email adresine yerleştirebilirdi. Burada hotmail'in vereceği bilgiler önem taşıyor" dedi. Savcının da kopyaya ilişkin herhangi bir hukuki delile ulaşması durumunda kopya çekenlerin ayırt edilemeyeceğini belirten YÖK yetkilileri, bu durumda sınavın tümünün iptalinin söz konusu olabileceğini dile getirdi.


SABAH GAZETE

Bu haber toplam 1016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri