Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Planlayıcı Erhan Tuncel mi?

26 Aralık 2008 / 14:29
Hrant Dink suikastının planlayıcısı olarak "muhbir" Erhan Tuncel'i ismi geçiyor.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastı üzerindeki sis perdesi hala kalkmadı. Yasin Hayal, Dink suikastının planlayıcısı olarak Erhan Tuncel'i suçlamıştı. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun hazırladığı raporda da, planlayıcı olarak Jandarma ve Emniyet'in muhbir olarak kullandığı Erhan Tuncel işaret ediliyor.

Suikastın Ergenekon ile bağlantısı olup olmadığı da araştırıldı, 35 kişinin hesapları didik didik edildi. Ama bir bağlantı bulunamadı.

Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda, Emniyet ve Jandarma'nın muhbir olarak kullandığı Erhan Tuncel'e ilişkin önemli tespitler yapıldı. Hatta, yapılan değerlendirmelere göre muhbir Erhan Tuncel Dink suikastının planyıcılarındandı.

Başbakanlığın Dink raporunda, "Yasin Hayal'in bu eylemleri tek başına planlamadığı, Erhan Tuncel'in hemen hemen tüm eylemlerin planlayıcısı olarak ve/veya Yasin Hayal'i cesaretlendirmek suretiyle, dahil olduğu ve bir dizi ihmaller zinciri neticesinde Hrant Dink'e yönelik cinayetin gerçekleşmesine zemin hazırladığı değerlendirilmektedir" denildi.

Tuncel azmettirdi, Yasin Hayal rahibi dövdü

Hayal, 10 Nisan 2008 tarihinde tutuklu bulunduğu cezaevinde Teftiş Kurulu müfettişlerine Erhan Tuncel'in kendisine, "Trabzon'daki misyonerlik faaliyetleri çok artmış, buradaki kilisenin papazını indirelim" dediğini anlattı.

Hayal, Tuncel cesaretlendirmesiyle 2002 yılı Mart ayında Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi rahibi Pierre Brunessen'e dayak atmıştı.

Yasin Hayal'in sırları

Yasin Hayal, Trabzon'daki McDonald's bombalaması öncesinde 2004 yılı Ağustos ayında da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan uçağa bomba ihbarında bulundu. Yasin Hayal, Teftiş Kurulu müfettişlerine bu ihbarı "emniyeti denemek için" yaptığını anlattı.

Hayal, kendince başarılı olmuştu. Çünkü bu ihbar girişiminden iki gün sonra aranmasına rağmen hiçbir engele takılmadan otobüsle Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti ve 10 gün kadar orada kaldıktan sonra da yine engele takılmadan döndü.

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Dink suikastı incelemesinde özellikle Ergenekon bağlantısı üzerinde durdu.

Suikasta karışanlar ve yakınlarından oluşan 35 kişinin hesapları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan gelen bir de uzmanın yardımıyla didik didik edildi. Ancak bir bağlantı bulunamadı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri